• Odbierz prezent
bezrobocie w polsce
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z polskiej gospodarki

Po raz kolejny dane GUS na temat bezrobocia w Polsce wskazały na jego spadek do nowych 26-letnich minimów. Pozytywne dane nie wsparły jednak złotego, który dziś ponownie znajduje się pod presją.

 

GUS podał dziś, że stopa bezrobocia w Polsce spadła w czerwcu z 7,4% do 7,1%. Dane z rynku pracy okazały się zgodne z oczekiwaniami ekonomistów, ale nieznacznie lepsze od wyliczeń Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wskazywały na stopę bezrobocia na poziomie 7,2%.

Czerwiec okazał się piątym miesiącem z rzędu, w którym stopa bezrobocia spadła. Względem szczytu ze stycznia jest już niższa o 1,5 p.p., a w porównaniu do czerwca ubiegłego roku o 1,7 p.p.

 

Bezrobocie

bezrobocie

 

Stopa bezrobocia już teraz znalazła się poniżej poziomu założonego w ustawie budżetowej na koniec 2017 roku (7,1%).  W najbliższych miesiącach bezrobocie może nadal spadać, gdyż cykliczność polskiego rynku pracy wskazuje na to, że roczne minima (w przypadku pozytywnego trendu na rynku pracy) osiągane są w okolicy października, a w miesiącach zimowych bezrobocie rośnie.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk