• Odbierz prezent
GUS: Duży i nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej w czerwcu

Po wczorajszych rozczarowujących danych GUS dotyczących dynamiki wzrostu przeciętnych wynagrodzeń czerwcu, przyszedł czas na dane dotyczące produkcji przemysłowej w zeszłym miesiącu, które okazały się jeszcze niższe od oczekiwań. W czwartek 18 lipca Główny Urząd Statystyczny opublikował czerwcowe dane z sektora produkcyjnego. Nie są one optymistyczne - wartość produkcji przemysłowej w perspektywie rocznej spadła po raz pierwszy od ponad dwóch lat.

 

Wartość produkcji przemysłowej w czerwcu okazała się niższa aż o 2,7% w stosunku do czerwca zeszłego roku, co jest pierwszym tego typu przypadkiem od kwietnia 2017 r. Wartość produkcji spadła również o 5,9% w stosunku do maja. Wyniki okazały się znacznie niższe od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się przynajmniej 2% wzrostu w perspektywie rocznej.

Dla przypomnienia, w maju wartość produkcji przemysłowej wzrosła o 7,7% r/r i pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia.

Zakładając uwzględnienie czynników o charakterze sezonowym (które w znacznym stopniu wpłynęły na czerwcowe odczyty), dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 2,7% r/r oraz -2% w stosunku do maja. Wciąż jednak jest to znacznie niższy wynik niż w poprzednich miesiącach (5,1% w maju, 6,5% w kwietniu).

Wpływ na tak słaby wynik w dużym stopniu mogły mieć czynniki sezonowe i losowe, takie jak mała liczba dni roboczych w czerwcu, czy upały wpływające na zmniejszenie produktywności i zmniejszenie czasu pracy. Słaby wynik może być także opóźnioną reakcją na słabe wyniki niemieckiego przemysłu.

 

Słabych wyników z sektora przemysłowego można było spodziewać się już po wczorajszych danych GUS, które wykazały najniższą dynamikę wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach od ponad dwóch lat:

Czytaj także: GUS: wzrost wynagrodzeń najniższy od ponad dwóch lat, przy rekordowej inflacji

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę 17 lipca dane na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Średnie pensje wzrosły w zeszłym miesiącu zarówno w ujęciu rocznym, jak i w stosunku do maja, jednakże sama dynamika wzrostu rozczarowała - jest najniższa od ponad dw.. Czytaj
GUS: wzrost wynagrodzeń najniższy od ponad dwóch lat, przy rekordowej inflacji


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk