• Odbierz prezent
GUS: Bezrobocie najniższe od niemal trzech dekad

Główny Urząd Statystyczny opublikował w czwartek 27 listopada dane dotyczące stopy bezrobocia w październiku. Okazały się one najlepsze od niemal trzech dekad, osiągając najniższy poziom od 1990 r. Bezrobocie wg GUS wyniosło w zezzłym miesiącu zaledwie 5%.

 

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, na koniec października w urzędach pracy 840,5 tys. ludzi posiadało status bezrobotnego. Dla porównania, w poprzednim miesiącu (na koniec września) liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wynosiła 851,2 tys., zaś rok wcześniej było to ponad 937 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła w październiku równe 5%, w porówananiu do 5,1% we wrześniu oraz 5,7% w październiku 2018 r.

Jest to jednocześnie najniższy poziom stopy bezrobocia od połowy 1990 r., czyli niema od trzydziestu lat.

 

Warto jednak dodać, że stopa bezrobocia nie jest precyzyjną miarą kondycji polskiego rynku pracy. Warto zestawić ją ze wskaźnikiem aktywności zawodowej (BAEL). Wg niego, w trzecim kwartale 2019 r. relacja osób pracujących do populacji w wieku produkcyjnym wyniosła 75,3%. Dla porównania, w krajach wysoko rozwiniętych wskaźnik BAEL przekracza 80%.

 

Mimo rekordowo niskiej stopy bezrobocia, wg danych GUS przeciętne wynagrodzenia rosły w padzierniku wolniej niż we wrześniu - średnie wynagrodzenie (w przedsiębiorstwach zatrudniających min. 10 osób) wyniosło 5213 złotych brutto, co jest wzrostem o 2,5% m/m i 5,9% r/r. We wrześniu wzrost przeciętnego wymagrodzenia wyniósł 6,6% r/r.

Czytaj także: Dlaczego większość Polaków zarabia poniżej średniej? Sprawdź, ile naprawdę wynoszą przeciętne zarobki

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc publikuje dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej dziesięciu pracowników. Spotykają się one z dość częstą krytyką, zarzucającą im niemiarodajność i oderwanie od rzeczywistości, zarówno w kwestii samej dyna.. Czytaj
Dlaczego większość Polaków zarabia poniżej średniej? Sprawdź, ile naprawdę wynoszą przeciętne zarobki

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk