• Odbierz prezent
GUS - bezrobocie najniższe od 1991 roku. PLN silny fundamentalnie
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z polskiej gospodarki

GUS już kolejny raz częstuje nas świetnymi danymi z polskiego rynku pracy. Najniższe od 26 lat bezrobocie to dobry sygnał dla polskiej gospodarki i dla złotego, który dziś od rana umacnia się.

 

Maj to kolejny miesiąc, w którym stopa bezrobocia w Polsce bije wieloletnie rekordy. Na szczęście mówimy tu o pozytywnych rekordach – w ubiegłym miesiącu bezrobocie spadło do poziomu z 1991 roku (kiedy realia rynku pracy były zupełnie inne, stąd nie sposób porównywać wymowy tych danych).

GUS podał, że bezrobocie w maju wyniosło 7,4%, czyli było o 0,3 p.p. niższe niż w kwietniu. Jest to wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało wcześniej, że bezrobocie w maju wyniosło 7,5%.

 

Stopa bezrobocia

bezrobocie

 

Dynamika spadku stopy bezrobocia wciąż jest duża – tegoroczne maksimum (ze stycznia) to 8,6%, a z kolei rok temu bezrobocie w maju wynosiło 9,1%. Przed nami miesiące wakacyjne, co pozwala oczekiwać dalszych spadków tego wskaźnika. Polski rynek pracy jest bardzo cykliczny i w przypadku pozytywnego trendu bezrobocie osiąga swoje roczne minima w okolicy października. Ekonomiści przewidują, że w tym roku bezrobocie może spaść nawet do okolic 7,0%.

Założenia rządu do przyszłorocznego budżetu wskazują na stopę bezrobocia na poziomie 7,2% na koniec bieżącego i 6,4% na koniec przyszłego roku.

 

Pozytywne dane z gospodarki pozwalają dziś złotemu na kontynuowanie tendencji umacniającej. Sama publikacja danych nie wywołała na rynku walutowym podwyższonej zmienności, ale od godziny 9:00 (na godzinę przed publikacją) euro i frank potaniały o 1,4 grosza, a funt i dolar o 1,3 grosza


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk