• Odbierz prezent
Grupy Boruta-Zachem finalizuje przejęcie InventionBio

Grupa Boruta-Zachem S.A. (w trakcie zmiany na Hub.Tech S.A.) zakończyła negocjacje dotyczące przejęcia pakietu 60% akcji InventionBio, spółki prowadzącej badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie biotechnologii przemysłowej. Transakcja obejmie 120 mln akcji spółki, które zostaną nabyte za kwotę ponad 115 mln zł. Pieniądze na jej realizacje będą pochodzić z emisji 150 mln akcji serii F, których cena zgodnie z rekomendacją Zarządu będzie wynosiła 0,68 zł.

Wycena InventionBio wynosi 306 mln zł, według czego pakiet 60% akcji spółki wycenia się na 184 mln zł. Boruta-Zachem otrzymała korzystną ofertę, aby nabyć go z 37,3 % dyskontem.

Dołączenie InventionBio do Grupy Boruta-Zachem nie wiąże się tylko z konsolidacją wyników, ale także ze znaczącymi efektami synergii. Przełomowa technologia biorafinacji śruty rzepakowej oraz jej produkty znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach. Może być wykorzystana zarówno w agrobiotechnologii, jak i przy produkcji naturalnych kosmetyków. Spółka z sukcesami komercjalizuje swoje rozwiązania, a grono zainteresowanych kontrahentów stale się powiększa. Dodatkowo, InventionBio posiada imponujący portfel projektów realizowanych przy wsparciu dotacji unijnych – informuje Marcin Pawlikowski, Wiceprezes Boruta Zachem. – Z końcem grudnia planujemy zakończyć transakcję, otwierając tym samym kolejny rozdział w historii Grupy – dodaje.

Cena emisyjna 150 mln akcji serii F została ustalona na podstawie średniego kursu notowań akcji Boruty-Zachem z miesiąca poprzedzającego transakcję, wynosząc 0,68 zł. Pozyskane z niej środki, zostaną przeznaczone na sfinansowanie transakcji.

Spółka jest właścicielem innowacyjnej technologii opartej na procesie biotransformacji biomasy rolniczej z wykorzystaniem przeznaczonych na ten cel mikroorganizmów. W procesie biorafinacji pozyskuje się m.in. biosurfaktanty i lewan, wykorzystywane w przemyśle kosmetyczno-chemicznym oraz inne związki o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności jak i paszach dla zwierząt. Wśród zainteresowanych rozwiązaniami spółki, są nie tylko krajowe przedsiębiorstwa, ale także duże koncerny tj. Perdue Agribusiness – amerykański potentat rolniczy, który chce zastosować rozwiązania InventionBio do produkcji dodatków paszowych.

InventionBio pracuje także nad ekologicznym herbicydem – substytutem syntetycznych środków chwastobójczych oraz innowacyjną nanoemulsją o szerokim zastosowaniu na rynku kosmetycznym jak i farmakologicznym. Od 2016 r. spółka realizuje projekty o wartości ponad 206 mln zł, na które pozyskała ponad 137mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

W październiku spółka poinformowała, że podpisała umowę na prospekt emisyjny z domem maklerskim INC i ma zamiar równolegle z Grupą Boruta-Zachem zadebiutować na rynku głównym GPW w 2021 r.

O Spółce:

BORUTA-ZACHEM S.A. prowadzi działalność, która skupiona jest na trzech głównych obszarach:

  • produkcji ekologicznych środków powierzchniowo czynnych – biosurfaktantów, ekologicznych kosmetyków oraz produktów chemii gospodarczej opartych na biosurfaktantach i środkach naturalnych,
  • badaniach i rozwoju innowacyjnych rozwiązań biotechnologicznych,
  • produkcji barwników i pigmentów.

Grupa jest pierwszym w Polsce producentem środków chemii gospodarczej i produktów kosmetycznych na bazie biosurfaktantów. Działalność jest realizowana dzięki własnym laboratoriom oraz z wykorzystaniem nowoczesnych linii produkcyjnych. Produkty wytwarzane w ww. technologii sprzedawane są pod dwiema markami: OnlyBio – oferująca produkty przeznaczone do higieny i pielęgnacji ciała dorosłych oraz dzieci od pierwszego dnia życia oraz OnlyEco – oferująca ekologiczne środki czystości.

Jednocześnie firma jest uznanym producentem barwników, pigmentów, rozjaśniaczy optycznych oraz innych środków chemicznych.

Od 2014 r. Boruta Zachem S.A. jest spółką notowaną na rynku NewConnect.

 


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk