• Odbierz prezent
Grupa Pracuj w drodze na GPW. Co warto wiedzieć o ofercie publicznej, a co o samej spółce? Analiza IPO
fot. Grupa Pracuj

Trwają zapisy na akcje Grupy Pracuj w ramach IPO. Spółka zadebiutuje na głównym rynku GPW. Co warto wiedzieć?

W środę 17 listopada rozpoczęły się zapisy na akcje Grupy Pracuj, które potrwają do 24 listopada (do godz. 16:59). Przedmiotem trwającej  oferty publicznej są wyłącznie akcje należące do dotychczasowych akcjonariuszy, a więc nie ma emisji nowych akcji.

 

Działalność Grupy Pracuj

Grupa Pracuj prowadzi swą działalność od ponad 20 lat. Jest też obecna od 15 lat na Ukrainie. Oferuje usługi wspierające przedsiębiorców w zatrudnianiu pracowników, a osobom poszukującym pracy pomaga znaleźć odpowiednią ofertę i wspiera w procesie rekrutacji. Słynie z serwisu Pracuj.pl, który jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Ponadto Grupa prowadzi serwis Robota.ua na Ukrainie. Z serwisów Grupy korzysta średnio 6,8 mln użytkowników, a na jej portalach jest obecnych ok. 176 tys. ofert pracy. Grupa prowadzi także platformę do zarządzania procesami rekrutacyjnymi eRecruiter, z której korzysta ponad 1,5 tys. firm.

Grupa Pracuj rozwija ponadto dwa nowe serwisy rekrutacyjne:

 • Dryg.pl – dla pracowników fizycznych
 • the:protocol przeznaczony dla specjalistów z branży IT.

Grupa Pracuj buduje także pierwszy w Polsce fundusz innowacji korporacyjnych Pracuj Ventures, który inwestuje w startupy z sektora HR Tech i Edu Tech, których rozwiązania mogą wpływać na dalszy rozwój branży HR.

Większość akcji Grupy Pracuj oferowanych w ramach oferty publicznej należy do funduszu TCV, który zainwestował w spółkę w 2017 r. i posiada obecnie 26,66% akcji. Sprzedaż w ramach oferty obejmie także mniejszościowe pakiety akcji należące do współzałożycieli grupy. Po zakończeniu oferty prezes Grupy - Przemysław Gacek pozostanie większościowym akcjonariuszem spółki posiadającym nie mniej niż 53% akcji. Prezes ma w planach dalszy rozwój Grupy.

 

 

Wyniki finansowe spółki

Przychody Grupy Pracuj w 2018 r. wyniosły 327 mln zł, a w 2019 r. 368 mln zł. Systematycznie rośnie także zysk netto, który w 2018 r. wynosił 118 mln zł, w 2019 r. 128 mln zł. W 2020 r. sytuacja związana z pandemią przyczyniła się do obniżenia przychodów Grupy do poziomu 299 mln zł, a zysku netto do 107 mln zł . Jednak spółka już odrabia ten spadek i w trzech kwartałach 2021 r. uzyskała już 344 mln zł przychodów, co przełożyło się na zysk netto w wysokości 213 mln zł.

Od kilku lat spółka wypłaca dywidendę. Zgodnie z przyjętą polityką dywidendową, zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy nie niższej niż 50% zysku netto za poprzedni rok obrotowy.

 

Harmonogram oferty publicznej (IPO)

W dniach 17-24 listopada 2021 r. trwa proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych oraz przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych. Zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych są przyjmowane po cenie maksymalnej w wysokości 82 zł za akcję. Minimalna wielkość zapisu dla inwestorów indywidualnych wynosi 100 akcji, a maksymalna 72 000 akcji.

W okolicach 24 listopada zostanie opublikowana informacja o ostatecznej cenie akcji, ostatecznej liczbie akcji oferowanych w ramach oferty przez każdego z dotychczasowych akcjonariuszy sprzedających oraz liczbie akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów. Do 30 listopada 2021 r. nastąpi przydział akcji oferowanych, a w okolicach 30 listopada akcje zostaną zapisane na rachunkach maklerskich inwestorów indywidualnych. Debiut na głównym rynku GPW został wstępnie zaplanowany na 9 grudnia 2021 r.

Zapisy od inwestorów indywidualnych przyjmuje Konsorcjum Detaliczne obejmujące następujące firmy inwestycyjne:

 • IPOPEMA Securities S.A.,
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Biuro Maklerskie Pekao, Alior Bank S.A. 
 • ING Bank Śląski S.A. - Biuro Maklerskie,
 • PKO Bank Polski S.A. - Biuro Maklerskie, 
 • mBank S.A. - Biuro Maklerskie,
 • Santander Bank Polska S.A. - Santander Biuro Maklerskie,
 • Noble Securities S.A.,
 • Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.,
 • Trigon Dom Maklerski S.A.,
 • Dom Maklerski BOŚ S.A.,
 • Millennium Dom Maklerski S.A.
 • Dom Maklerski BDM S.A.

Inwestorzy indywidualni i instytucjonalni mogą nabyć do 20% akcji Grupy Pracuj. Przy cenie maksymalnej wartość oferty wynosi 1,1 mld zł. Spółka poinformowała, że w przypadku dużego zainteresowania zapisami wartość ta może zostać zwiększona do 32,86% akcji, co mogłoby zwiększyć wartość oferty do 1,8 mld zł.

 

Czytaj także: Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce

Spółka z branży deweloperskiej – Murapol rozpoczyna IPO. Debiut jest zaplanowany na grudzień. Jak wyglądają szczegóły oferty? Co warto wiedzieć?  Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce wkrótce zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Zapisy dla inwestorów indywidualnych rozpoczęły si.. Czytaj
Rusza debiut giełdowy spółki Murapol! Jeden z największych deweloperów mieszkaniowych rozpoczyna IPO. To musisz wiedzieć o spółce

 

Ciekawostki o spółce

Historia spółki rozpoczęła się w 2000 roku , kiedy grupa przyjaciół wpadła na pomysł wykorzystania dopiero raczkującego Internetu do szukania pracy. Inspirację stanowiły brytyjskie przewodniki o rynku pracy i strony internetowe poświęcone karierze. Początkowo serwis Pracuj.pl był jedynie dodatkiem do wydawanego przez firmę papierowego przewodnika poświęconego pracy. Obecnie stronę Pracuj.pl co miesiąc odwiedzają miliony Polaków. W 2017 r. Grupa Pracuj stała się jedną ze 100 największych prywatnych firm w Polsce.

Spółka może pochwalić się licznym nagrodami

W 2008 r. po raz pierwszy otrzymała tytuł „Najlepszego Pracodawcy” przyznawany przez pracowników w konkursie organizowanym przez firmę AoN Hewitt. Od tej pory została w ten sposób wyróżniona przez pracowników już 8 razy. W 2018 r. po raz dziewiąty Grupa Pracuj została wyróżniona nagrodą Aon Best Employers w kategorii dużych przedsiębiorstw, co stanowi najlepszy wynik w historii konkursu.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk