• Odbierz prezent
Grupa Azoty z optymistycznymi wynikami i spadkiem notowań

Grupa Azoty w czwartek 5 września opublikowała wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r. Okazały się one znacznie lepsze niż rok wcześniej, zarówno pod względem rentowności, jak i osiągniętych przychodów, mimo tego kurs akcji Grupy Azoty na czwartkowej sesji traci niemal 3%.

 

Grupa Azoty w drugim kwartale 2019 r. osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 68,01 mln złotych, w porównaniu do 48,29 mln złotych skonsolidowanej straty netto rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w drugim kwartale wyniosły 2,72 mld złotych, w porównaniu do niecałych 2,38 mld złotych rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 19% r/r.

 

W pierwszym półroczu 2019 r. Grupa Azoty osiągnęła skonsolidowany zysk na poziomie 362,78 mln złotych netto, wobec 123,64 mln złotych netto rok wcześniej (wzrost o ponad 193%). Wyższe były również przychody ze sprzedaży - wyniosły one 6,1 mld złotych, wobec 4,87 mld złotych rok wcześniej (wzrost o ponad 25%). EBITDA Grupy Azoty za pierwsze półrocze wyniosła ponad 940 mln złotych.

 

Tak dobre wyniki, szczególnie w porównaniu z poprzednim rokiem, zostały osiągnięte głównie dzięki wysokiej podaży gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych oraz jego korzystnych dla spółki cen, jak wynika z komunikatu opublikowanego przez zarząd Grupy Azoty.

Oprócz tego, prezes spółki Wojciech Wardacki poinformował o tym, że strategiczny projekt Polimery Police tworzony we współpracy z Hyundai Engineering jest realizowany zgodnie z harmonogramem i zostanie sfinalizowany do końca 2022 r.

 

Grupa Azoty jest największą w Polsce spółką chemiczną i drugim w Unii Europejskiej producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Głównym udziałowcem (33%) jest Skarb Państwa. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2008 r.

Akcje Grupy Azoty, mimo dobrych wyników, tracą na czwartkowej sesji - kurs wynosi 38,7400 PLN, co jest spadkiem o 3,1%.

Czytaj także: Grupa Azoty ma umowę z Hyundaiem na ponad 4 mld złotych

W sobotę 11 maja Grupa Azoty poinformowała o podpisaniu umowy przez należącą do niej spółkę PDH Polska z południowokoreańskim Hyundai Engineering na realizację dużej inwestycji, jaką jest budowa kompleksu petrochemicznego Polimery Police. Wynagrodzenie za realizację projektu zostało ustalone na kwot.. Czytaj
Grupa Azoty ma umowę z Hyundaiem na ponad 4 mld złotych

 

Notowania: Grupa Azoty SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ATT/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk