• Odbierz prezent
Grupa Azoty publikuje wyniki finansowe za II kwartał 2020 r.

10 września Grupa Azoty opublikowała wyniki finansowe za I półrocze. Zysk netto osiągnięty przez spółkę w II kwartale okazał się niższy od wcześniejszej prognozy, jednak i tak był wyższy niż przed rokiem. W całym I półroczu spółka odczuła wpływ pandemii koronawirusa na niektóre segmenty swej działalności.

 

10 września przed sesją na GPW Grupa Azoty opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2020 r. W II kwartale przychody wyniosły 2,27 mld zł wobec 2,74 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, co było zgodne z wcześniejszymi szacunkami. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 124,3 mln zł wobec 81,1 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 315,1 mln zł wobec 286,3 mln zł przed rokiem, co również było zgodne z szacunkami. Spółka zakończyła II kwartał zyskiem netto w wysokości 57,1 mln zł wobec 35 mln zł przed rokiem. Wcześniej spółka szacowała zysk netto na 70,1 mln zł.

W całym I półroczu Grupa Azoty uzyskała przychody na poziomie 5,37 mld zł wobec 6,1 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk operacyjny wyniósł 372,4 mln zł wobec 470,6 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 752,8 mln zł wobec 876 mln zł przed rokiem. Spółka zakończyła I półrocze zyskiem netto w wysokości 222,1 mln zł wobec 342 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Spółka poinformowała, że na wyniki II kwartału w istotnym stopniu wpływała sytuacja związana z pandemią koronawirusa, jednak mimo trudnego otoczenia rynkowego w II kwartale ostatecznie zostały sfinalizowane prace związane z zapewnieniem finansowania kluczowej dla grupy inwestycji - projektu „Polimery Police”.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie wpłynęła na działalność segmentu nawozowego. Segmenty tworzyw i chemii natomiast w większym stopniu odczuły skutki pandemii.

Na początku czwartkowej sesji na GPW kurs akcji spółki zyskiwał, jednak po pierwszej godzinie handlu jest notowany na minusie o 0,6%.

 

Notowania: Grupa Azoty SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ATT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk