• Sklep
  • Odbierz prezent
Grupa Azoty ma umowę z Hyundaiem na ponad 4 mld złotych

W sobotę 11 maja Grupa Azoty poinformowała o podpisaniu umowy przez należącą do niej spółkę PDH Polska z południowokoreańskim Hyundai Engineering na realizację dużej inwestycji, jaką jest budowa kompleksu petrochemicznego Polimery Police. Wynagrodzenie za realizację projektu zostało ustalone na kwotę ponad 4,2 mld złotych.

 

Umowa podpisana przez PDH Polska z Hyundaiem dotyczy kompleksowej realizacji kompleksu petrochemicznego Polimery Police, który będzie składał się z pięciu kluczowych projektów - instalacji PDH (odwodornienia propanu), instalacji PP (wytwarzania polipropylenu), systemu konfekcjonowania, magazynowania i logistyki polipropylenu, a także instalacji pomocniczych. Kompleks będzie służył do wytwarzania polipropylenu, który jest tworzywem sztucznym, należącym do grona polimerów, będącym jednym z najczęściej wykorzystywanych w branży spożywczej i medycznej. Cała inwestycja została wyceniona na 1,5 mld euro, zaś wynagrodzenie dla PDH Polska za jego realizację wyniesie 992,8 mln euro (ok. 4,2 mld PLN). Kompleks Polimery Police ma zostać oddany do użytku do końca 2022 r., zaś jego budowa zostanie rozpoczęta w sierpniu tego roku.

W swoim komunikacie Grupa Azoty poinformowała także, że w najbliższych latach planuje zwiększenie udziału przychodów z produkcji tworzyw sztucznych z dotychczasowych 16% (w 2018 r.) do 30% w ciągu najbliższych lat.

 

Spółka PDH Polska w całości należy do spółek Grupy Azoty (40% udziałów) oraz Grupy Azoty Police (60% udziałów), zaś notowana od czerwca 2008 r. na GPW Grupa Azoty posiada ponad połowę akcji Grupy Azoty Police.

 

Grupa Azoty jest największą spółką chemiczną w Polsce, jednym z czołowych producentów nawozów mineralnych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej. Zajmuje się również produkcją tworzyw sztucznych.

Grupa Azoty jest największą spółką giełdową w regionie zachodniopomorskim, zatrudniającą ponad 2500 pracowników.

Informacja o tak istotnej umowie może wpłynąć na znaczną zmienność cenową na otwarciu poniedziałkowej sesji.

Czytaj także: Uber debiutuje na giełdzie - największe IPO ostatnich lat może rozczarować, mimo euforii

Dziś na nowojorskiej giełdzie NYSE ma miejsce jeden z największych i jednocześnie najciekawszych debiutów ostatnich lat. Wchodzący na publiczny parkiet Uber, który w ciągu niecałej dekady nie bez licznych kontrowersji zrewolucjonizował rynek usług przewozu osób w miastach, początkowo miał debiutować.. Czytaj
Uber debiutuje na giełdzie - największe IPO ostatnich lat może rozczarować, mimo euforii

 

Notowania: Grupa Azoty SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:ATT/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk