• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Grecka dobra zmiana
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda projekt greckiej reformy systemu emerytalnego

Grecki rząd przygotował i przedstawił swoim międzynarodowym wierzycielom do zaakceptowania program reformy systemu emerytalnego.

 

Projekt opiera się na następujących założeniach:

  1. Zmniejszane będą świadczenia wypłacane osobom przechodzącym na emeryturę od bieżącego roku. Redukcje mają osiągnąć poziom 30% w przypadku emerytur przekraczających 2000 EUR oraz 15% w przypadku emerytur z przedziału od 750 – 2000 EUR.
  2. Władze chcą także dokonać scalenia wszystkich funduszy emerytalnych funkcjonujących w tym kraju oraz ograniczyć wielkość wypłacanych z tych instytucji sum emerytalnych, o około 10%.
  3. Nowa ustawa najbardziej uderzy jednak w teoretycznie najbiedniejszych rolników. Planuje się bowiem podwyższenie ich obciążenia do 2019 rok z poziomu 7% aż do 20%.

 

Według partii rządzącej takie posunięcia są koniecznością. W przeciwnym wypadku już za kilka lat system emerytalny w Grecji nie miałby żadnych środków do wypłacenia jakiejkolwiek emerytury.

 

Aktualnie projekt nowej ustawy został przedstawiony do zatwierdzenia przez wierzycieli. Jeśli uda się go zatwierdzić wróci on ponownie do greckiego parlamentu na początku lutego. Wtedy powinny rozstrzygnąć się ostatecznie losy greckich emerytów.

 

Nie ustają protesty w tej sprawie wśród greckiego społeczeństwa. Konieczność zmian jest jednak podyktowana bardzo trudną sytuacją gospodarczą Grecji. Brak porozumienia z pożyczkodawcami i oparcie się wyłącznie na własnych siłach może doprowadzić do niewypłacalności tego państwa. Gdyby do tego doszło, skutki globalne takiego zdarzenia byłyby bardzo trudne do przewidzenia. Na pewno doprowadziłoby to do głębokiej destabilizacji sytuacji w Europie, a może i na świecie.


Jacek Suder

Doktorant Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Klasyk, zainteresowany rynkiem Forex. Swoją pracę zawodową łączy z nauką oraz pasją odkrywania rynków finansowych. Szczególną uwagę przywiązuje do właściwego połączenia fundamentów z sygnałami płynącymi z analizy technicznej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk