• Odbierz prezent
Grecja sprzedaje lotniska
Z artykułu dowiesz się:

- Ile Grecja zarobi na prywatyzacji lotnisk

- Jakie są dalsze plany prywatyzacyjne

Grecja wdraża plan prywatyzacji w ramach planu reform ustalonego z międzynarodowymi wierzycielami. W pierwszej połowie 2016 roku Grecy zamierzają przeprowadzić 9 kluczowych prywatyzacji. W ten plan wliczony jest program prywatyzacji lotnisk, który obecnie wdraża grecki rząd. W ciągu najbliższych 10 dni zostanie podpisana umowa z niemiecką firmą Fraport, dotycząca prywatyzacji 14 regionalnych lotnisk.

 

Wśród prywatyzowanych lotnisk znajdują się między innymi lotniska znajdujące się w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miastach greckich: Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos. Według Stergiosa Pitsiorlass ta transakcja przyniesie 1,23 miliarda euro wpływu do budżetu.

 

Uzgodniony z wierzycielami plan prywatyzacji zakłada wpływy w wysokości 50 miliardów euro. W ramach ostatniego programu pomocowego dla Grecji, który został uruchomiony w sierpniu, rząd w Atenach otrzymał pomoc w wysokości 86 miliardów. Był to już trzeci program pomocowy od 2010 roku.

 

Kolejnym elementem programu prywatyzacji jest sprzedaż portu w Pireusie. Oferty zakupu będą przyjmowane do 21 grudnia. W kwietniu Grecy zamierzają sprywatyzować kolejny port, tym razem w Salonikach. W planach znajduje się również sprzedaż sieci gazu ziemnego, a także infrastuktury i taboru kolejowego.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk