• Sklep
  • Odbierz prezent
Grecja schodzi na drugi plan
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych

Wydarzeniem weekendu były niewątpliwie wybory w Grecji, ponownie wygrane przez Syrizę, jednak rynek reaguje dzisiaj na zupełnie inne czynniki. Tym samym potwierdza się teza, że grecka odyseja przestaje mieć istotny wpływ na notowania euro oraz europejskich parkietów, a na pierwszy plan wychodzą Chiny.
 
 
Wydarzeniem poranka są spadki na rynkach akcji, zwłaszcza na DAXie na skutek wyprzedaży akcji Volkswagena, który traci blisko 15% po tym jak wyszło na jaw fałszowanie emisji w samochodach z silnikiem diesla sprzedawanych na amerykańskim rynku.  Mocny spadek Volkswagena ciągnie DAXa w dół, który traci już 0,20%. Na rynkach wciąż dominuje sentyment wywołany decyzją Rezerwy Federalnej. Dziś w Azji, a zwłaszcza w Chinach widoczne było jednak pewne odreagowanie, zarówno CSI300 jak i Shanghai Composite zyskiwały prawie 2%. Najmocniejszym sektorem był IT, CSI300IT wzrósł prawie o 5%. W środę poznamy istotne dane z Chin, dotyczące aktywności fabryk, które zupełnie mogą zmienić widoczny obecnie obraz. W Chinach wypowiadał się George Osborne, członek konserwatywnego rządu. Potwierdził on, że UK oczekuje spowolnienia w Chinach, jako że kraj ten przechodzi trudną transformację, a wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost światowej gospodarki. Chińczycy potwierdzili wsparcie finansowe przy budowie elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii.
 
 
Najsłabszą walutą poranka jest dolar nowozelandzki. Mocno traci on po publikacji danych dotyczących nastrojów konsumentów oraz wydatków przy użyciu kart kredytowych. Dane o użyciu kart nie przyczyniły się do spadku NZD bezpośrednio po odczycie, jednak sentyment rynkowy dotyczący dolara nowozelandzkiego cały czas jest negatywny, a rynek spodziewa się obniżki stóp podczas najbliższego posiedzenia RBNZ. Obecnie NZD traci 0.63% do dolara amerykańskiego. 
 
 
Jeśli chodzi o krajowe podwórko, złoty w przeciwieństwie do innych walut gospodarek wschodzących pozostaje relatywnie stabilny. Największa zmienność widoczna jest na EURPLN, który spadł poniżej 4.20 jednak dzisiaj wzrasta do 4.197. USD kosztuje 3.7106, CHFPLN 3.835, a GBPPLN 5.776.
 
Adam Puchalski
dział analiz XTB

 


X-Trade Brokers

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk