• Odbierz prezent
Grasz na spadki? Szukasz dźwigni? Sprawdź ETF-y na warszawskiej giełdzie | Robert Sochacki dla FXMAG

Gościem Darka Dziducha jest Robert Sochacki z Beta Securities. Rozmowa dotyczy oferty funduszy ETF na warszawskim parkiecie. Jak działają fundusze ETF grające na spadki i zapewniające dźwignie finansową? Jakie nowe ETF-y pojawią się na GPW w tym roku? Czy fundusze notowane na giełdzie są odpowiednie dla każdego inwestora?

 

Po owocnym 2019 roku, w którym Beta Securities wprowadziło na rynek trzy fundusze ETF (Exchange Traded Fund): WIG20TR, nWIG40TR i WIG20ST, czy są plany na kolejne fundusze w 2020 roku?

Zaskoczenie budzi zainteresowanie funduszami pasywnymi i sama popularność ETFu nWIG40TR, który w ciągu kilku miesięcy zdobył ponad 100 mln zł, co jak na standardy polskich funduszy jest przyzwoitym wynikiem i bardzo nas cieszy. Obecnie na rynek wszedł kolejny ETF- WIG20LEV, który odpowiada ruchom WIG20, ale z dwukrotnym lewarem. Jest to jednak produkt tradingowy o jednodniowym horyzoncie inwestycyjnym dla osób przewidujących silne ruchy indeksu 20 największych polskich spółek. Ryzyko tego funduszu jest odpowiednio większe w stosunku do innych certyfikatów oferowanych przez Beta Securities. Jednak prace nad kolejnymi produktami wciąż trwają.

Jakie dokładnie indeksy masz tutaj na myśli?

Planujemy w tym roku wprowadzić 2 kolejne ETFy na zagraniczne indeksy, nie podajemy jeszcze dokładnych danych, ale mogę zdradzić, że będą to raczej czołowe indeksy. Jeden z rynku amerykańskiego i jeden z rynku europejskiego, dodatkowym atutem będzie w nich zabezpieczenie ryzyka walutowego, aby uniknąć rozliczania różnic kursowych. Będzie to dla klientów możliwość dostępu do zagranicznych rynków, bez ponoszenia ryzyka kursowego. Nie chcemy teraz mówić dokładnie jakie indeksy będziemy próbowali odtworzyć, ponieważ nie mamy jeszcze zatwierdzonych wszystkich prospektów.

Czy jest szansa na ETF na sWIG80?

Szansa jest, występują natomiast problemy natury technicznej. Jest to indeks o tyle problematyczny, że jego dzienne obroty wynoszą około 10 mln zł, co jest stosunkowo niewielkim wolumenem. Duże umorzenia lub duża kreacja, mogłyby spowodować znaczny wpływ na ceny rynkowe akcji z indeksu małych spółek, a jest to niepożądane. Potrzebna w tym przypadku, byłaby możliwość redukcji zapisów i umorzeń, ponieważ zlecenia większe- na poziomie około kilku milionów złotych są niewykonalne przy tym poziomie obrotów. Jednak przy większym zainteresowaniu takim instrumentem oraz odpowiedniej liczbie obrotów jesteśmy w stanie stworzyć w przyszłości taki certyfikat. Beta Securities chce zrobić to odpowiedzialnie, aby nie doprowadzać do niechcianych zawieszeń niektórych papierów wartościowych. Taki ETF nie byłby również pełną replikacją fizyczną indeksu, ale bardziej próbowalibyśmy zrobić to metodą próbkowania i starać się odzwierciedlić ruchy sWIG80, mimo wszystko około 40-50 spółek powinno znaleźć się w funduszu, jest to o tyle trudne zadanie, gdyż mamy do czynienia z mało płynnym rynkiem. Dodatkowo brak futuresa, generuje problemy z zabezpieczaniem się market makera w przypadku chęci handlowania takim certyfikatem.

 

Czytaj także: Poznaj najpopularniejszy na świecie i najkorzystniejszy dla inwestorów instrument finansowy

Gościem Darka Dziducha jest Kamil Szymański z Domu Maklerskiego mBanku. Rozmowa dotyczy najpopularniejszego na świecie i najkorzystniejszego dla inwestorów instrumentu finansowego, jakim jest ETF. Co sprawia, że ETF-y są korzystne dla inwestorów? Jak łatwo i tanio uzyskać ekspozycję na największe gl.. Czytaj
Poznaj najpopularniejszy na świecie i najkorzystniejszy dla inwestorów instrument finansowy

 

Dlaczego zmiana WIG20 nie zawsze oznacza zmianę ETFa WIG20SHORT o taki sam procent oraz na czym polega rebalancing?

Symetryczne zarabianie nie jest możliwe ze względu na jednoczesny fixing WIG20 oraz kontraktów futures, dlatego często działania uczestników rynku wpływają na zmienność tych instrumentów w innym stopniu, jest to zauważalne, chociażby w przypadku indeksów w stosunku do kursów kontraktów futures. Nie zawsze mamy taki sam wynik indeksu i kontraktu terminowego odpowiadającego mu, ponieważ ETFy zamykają się 2 min po rynku kasowym, mamy możliwość większego uśredniania tych cen. Powodem niesymetryczności wyniku ETFu na WIG20 Short jest bazowanie na futuresach. Jeżeli indeks spada, to my na swojej pozycji krótkiej zarabiamy. A tym samym powinniśmy, inwestować te pieniądze w kolejne futuresy dlatego też dochodzi do zmian odrobinę innych niż zmiany na rynku akcyjnym. Kolejnym powodem jest syntetyczność funduszu, każdego dnia dochodzi do sprzedaży bądź zakupu odpowiedniej ilości instrumentów finansowych, przez co przy zmienności indeksu powyżej 0,5%, musimy dokonywać transakcji dostosowywania. Czyli dopasowania ETFu do sytuacji rynkowej poprzez sprzedaż lub dokup odpowiednich komponentów, które w najlepszym stopniu odzwierciedlają ruchy, bazowego indeksu.

Czy ETF lewarowany jest instrumentem odpowiednim do inwestowania długoterminowego?

W przypadku tych instrumentów horyzont inwestycyjny, Beta Securities na ETFy lewarowane oraz krótkoterminowe, to jeden dzień. Natomiast w przypadku WIG20TR czy mWIG40TR rekomendowany czas inwestycji wynosi 5 lat i nie jest wymagane codzienne śledzenie takiego instrumentu. Chodzi tutaj o zwiększenie czujności w przypadku instrumentów bardziej podatnych na zamiany rynkowe, ma to na celu ostrzec niedoświadczonych inwestorów, i uświadomić, że mają do czynienia z aktywem o większej zmienności.

Co w przypadku gdy po zakupie takiego certyfikatu, zapomnę o nim, a jego wartość wzrośnie?

(śmiech) To oczywiście bardzo fajnie, jednak ze względu na wbudowany lewar i to, że wartość zmienia się nie intuicyjnie, warto obserwować ten instrument codziennie. Jest to też fundusz skierowany dla bardziej doświadczonych inwestorów.

Na sam koniec, jakie są plusy i minusy funduszy ETF oraz ich różnica pomiędzy innymi rynkami tj. nieruchomości.

Ciężko z moje strony dawać jakiekolwiek rady co dopiero tą jedną uniwersalną. Jedyną radę, jaką mogę dać to, aby zachować ostrożność. Każdy powinien do swoich inwestycji podchodzić samodzielnie, to w co najlepiej inwestować, jest zależne od strategii inwestycyjnej i osobistej skłonności do ryzyka inwestora. Warto zwrócić uwagę na indywidualny cel inwestycyjny oraz pamiętać o płynności danego rynku tak samo, jak jego zmienności i wielu zagrożeniach z tego wynikających.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk