• Odbierz prezent
GPW Giełda Papierów Wartościowych CBOE

Polskie spółki stały się przedmiotem zainteresowania CBOE Europe. Czy GPW ma powody do obaw?

 

Jak informuje „Puls Biznesu”, handlem akcjami polskich spółek zajmie się CBOE Europe. Właścicielem CBOE Europe jest znana giełda instrumentów pochodnych z siedzibą w Chicago – Chicago Board Options Exchange (CBOE). Europejska platforma może pochwalić się skalą działalności porównywalną z londyńską giełdą. Według informacji „Pulsu Biznesu”, w sierpniu 2018 r. obroty CBOE Europe stanowiły 23,8% obrotów całego europejskiego rynku akcji.

CBOE Europe rozpocznie handel akcjami polskich spółek od 5 listopada 2018 r. Na początek zajmie się akcjami spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Jest to zrozumiałe, że największym przedmiotem zainteresowania są największe i najbardziej płynne spółki. Jak podkreśla „Puls Biznesu”, przedmiotem handlu będą akcje zdeponowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW), a nie instrumenty pochodne na akcje polskich spółek.

W połowie października jest planowane spotkanie przedstawicieli CBOE Europe z uczestnikami polskiego rynku kapitałowego, które ma na celu zachęcenie ich do korzystania z handlu akcjami polskich spółek na CBOE Europe.

Zwraca się uwagę, że jeśli płynność polskich spółek na CBOE Europe będzie wystarczająca, rynek ten będzie przyciągał coraz więcej takich podmiotów, jak brokerzy czy fundusze inwestycyjne, co zwiększy jeszcze bardziej popularność tego rynku, stwarzając poważną konkurencję dla GPW. Warszawskiej giełdzie może zagrozić odpływ inwestorów zagranicznych. Odpowiadają oni za ponad 50% obrotów na rynku głównym GPW.

Część ekspertów wyraża jednak nadzieję, że konkurencja ta nie zaszkodzi polskiej giełdzie, gdyż ma ona coraz więcej do zaoferowania inwestorom, np. kontrakty terminowe na nowe spółki czy ETF-y.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk