• Odbierz prezent
GPW zdołała utrzymać kierunek wzrostowy

Giełda Papierów Wartościowych zaliczy miniony tydzień do udanych, choć głównie dlatego, że utrzymała kierunek wzrostowy z wcześniejszego okresu. Wzrosty na giełdzie zapewniały głównie duże spółki.

 

Piątek idealnym podsumowaniem tygodnia na GPW

Piątkowa sesja była dla warszawskiej giełdy idealnym podsumowaniem tygodnia, który w większości składał się z ruchów bocznych. Indeks WIG poruszał się dziś w dół i w górę. Większość sesji spędził powyżej poziomu czwartkowego zamknięcia, ale zdołał zyskać jedynie 0,14%.

Tylko nieco więcej zyskał indeks WIG20. Sytuacja wśród blue chipów była dość wyrównana i połowa z nich zdołała zakończyć ostatnią sesję tygodnia wzrostami. Świetnie wypadły dziś spółki odzieżowe i energetyczne. Najmocniejsze wzrosty odnotowały CCC (+3,28%), Tauron (+3,23%) i LPP (+3,19%). Słabo spidały się za to banki i telekomy. Najsłabszymi spółkami w gronie blue chipów były Orange Polska (+2,04%), mBank (+1,41%) i Alior Bank (+1,30%).

Słabiej od dużych spółek spisały się te średnie – indeks mWIG40 wzrósł tylko o 0,10%. Jeszcze gorzej wypadły małe podmioty – indeks sWIG80 stracił dziś 0,05%.

 

W przekroju sektorowym widoczne były pozytywy. Tylko 5 z 14 indeksów sektorowych zaliczyło spadki, a najgorzej zaprezentowały się nie banki i telekomy (choć gromadzące je indeksy zanotowały spadek), a sektor mediów i spółki informatyczne – indeks WIG-MEDIA stracił 1,36%, a WIG-INFO 0,68%. Prym wiodły z kolei spółki odzieżowe i energetyczne, co pokazał nam już indeks WIG20 – indeks WIG-ENERG zyskał 1,42%, a WIG-ODZIEZ aż 3,03%.

W przekroju całego parkietu przeważał jednak kolor czerwony. Na minusie dzisiejszą sesję zakończyły 153 spółki (36%, łącznie z rynkiem NewConnect), a na plusie 124 (29%).

 

Czwartkowa sesja uratowała przeciętny tydzień

Ten tydzień na GPW składał się w końcu z pięciu sesji po ostatnich dwóch, które zawierały jedynie po cztery sesje giełdowe (co wynikało z przerwy świątecznej). W zasadzie mógł to być bardzo przeciętny tydzień, który WIG spędziłby w trendzie bocznym, gdyby nie czwartkowa sesja, kóra przyniosła mocne wzrosty. Pozwoliło to przedłużyć rozpoczętą na przełomie marca i kwietnia korektę wzrostową w średnioterminowym trendzie spadkowym. To najlepszy okres dla warszawskiej giełdy od drugiej połowy stycznia, gdy indeks rozpoczął wyraźny ruch w dół.

W ujęciu całego tygodnia indeks WIG zyskał 1,55%, co zawdzięcza głównie największym spółkom. Indeks WIG20 zyskał bowiem 2,28%, podczas gdy średnie i małe spółki spisywały się bardzo przeciętnie – indeks mWIG40 zakończył tydzień prawie na tym samym poziomie co poprzedni (minimalnie poniżej), a sWIG80 zyskał tylko 0,61%.

 

WIG

wig

 

WIG20

Indeks blue chipów zyskał w tym tygodniu 2,28%, a liderów w przypadku największych spółek należy szukać wśród banków i spółek energetycznych. W ostatnich dniach najbardziej dała zarobić PGE, której akcje wzrosły o 7,78%. Druga najlepsza spółka w tym tygodniu również pochodzi z sektora energetycznego i jest nią Energa, której akcje wzrosły o 6,23% (Tauron, czyli trzecia spółka energetyczna w składzie indeksu, uplasował się na 4. pozycji ze stopą zwrotu +5,79%). Niewiele niższą stopą zwrotu od Energi mógł pochwalić się BZ WBK (+6,27%). Mocno rosły także akcje PKO BP (+4,80%) i Alior Banku (+4,35%). Tylko 4 z 20 blue chipów odnotowały w ciągu tego tygodnia spadek. Są to PKN Orlen (-1,92%), czyli druga najlepsza spółka w indeksie w poprzednim tygodniu, a także Eurocash (-1,47%), LPP (-0,78%) i Orange Polska (-0,69%).

Dla inwestorów długoterminowych jedne z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia dotyczą wypłat dywidend. Decyzje/rekomendacje w tej kwestii zapadały w przypadku 2 spółek z indeksu WIG20. Są to mBank i CD Projekt. Dziś Walne Zgromadzenie akcjonariuszy mBanku zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 5,15 zł na akcję. To około 1/5 zysku wypracowanego w 2017 roku (KNF zalecił bankowi wypłatę właśnie do 20% zysku za rok 2017). Przy obecnej cenie akcji daje to stopę dywidendy na poziomie 1,19%. Z kolei CD Projekt najprawdopodobniej nie wypłaci w tym roku dywidendy, gdyż zarząd chce zarekomendować Walnemu Zgromadzeniu przekazanie całego zysku netto z 2017 roku (184,6 mln zł) na kapitał zapasowy.

 

wig20

 

Energetyka i farmaceutyka rozdawały karty

Zdecydowanie najlepszymi sektorami w tym tygodniu na warszawskiej giełdzie były energeryka, banki i sprzedaż leków, co w znacznej mierze pokazały już spółki z indeksu WIG20. Wśród indeksów sektorowych największy wzrost, bo aż o 6,98% zaliczył WIG-ENERG. Mocno rósł WIG-LEKI (+4,99%), co zawdzięcza głównie fantastycznym wzrostom Biotonu (ponad 30%), głównie w reakcji na świetne wyniki finansowe. Udany tydzień zaliczyły także indeksy WIG-BANKI (+3,09%) i WIG-GORNIC (+2,74%). Najgorzej prezentowały się nieco mniej istotne sektory giełdy – WIG-MOTO zaliczył spadek o 1,72%, a WIG-BUDOW 0 1,33%.

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk