• Odbierz prezent
sesja GPW

Pierwszą sesję na warszawskiej giełdzie w tym tygodniu z pewnością można uznać za udaną. Przez cały dzień indeks WIG notowany był na plusie, a dzięki popołudniowym wzrostom udało mu się zyskać 0,90% względem piątkowego zamknięcia.

 

WIG

wig 

 

Bardzo dobrze zaprezentowały się dziś największe spółki – indeks WIG20 zyskał 1,03%. Na minusie sesję zakończyło tylko 5 z 20 blue chipów. Najmocniej taniały akcje Pekao (-1,41%) i KGHM (-1,39%). Słabo wypadły spółki energetyczne, które w drugiej połowie ubiegłego tygodnia rosły najmocniej. Dziś największe wzrosty notował Lotos (+3,53%) i banki PKB BP (2,62%) oraz BZ WBK (+2,41%).

Solidnie wypadły średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał 0,81%. Mniejsze wzrosty widoczne były w przypadku małych spółek – indeks sWIG80 wzrósł o 0,49%.

 

Na minusie sesję zakończyły 4 z 14 indeksów sektorowych. Najsłabiej spisały się spółki wydobywcze – indeks WIG-GORNIC stracił 1,23%, do czego mocno przysłużyły się spadki KGHM. Najlepszą sesję zaliczyły spółki z sektora spożywczego i budowlane – indeks WIG-SPOZYW zyskał 2,02% (dzięki mocnym wzrostom Kernelu), a WIG-BUDOW 1,96%.

W ujęciu całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) przeważał kolor zielono, choć i tak sporo spółek zamknęło dzień na minusie. Było ich 139 (32%), podczas gdy wzrosty odnotowało 169 spółek (39%).


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk