• Odbierz prezent
GPW wprowadzi nowe indeksy giełdowe, w tym również dla spółek gamingowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie poinformowała o wprowadzeniu czterech nowych indeksów makrosektorowych, wśród których najmocniej oczekiwanym jest WIG. Games, skupiający spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją gier. Nowe indeksy rozpoczną swoje notowania na poniedziałkowej sesji 18 marca.

 

Nowe indeksy na GPW to: WIG.MS-BAS, skupiający spółki z sektora surowcowo-energetycznego, WIG.MS-FIN, skupiający spółki finansowo-ubezpieczeniowe, WIG.MS-PET ze spółkami petrochemicznymi, a także najszerzej komentowany WIG.Games, który będzie skupiał spółki gamingowe. Początkowo, każdy z indeksów będzie zawierał po pięć spółek z konkretnego sektora, których procentowy udział w jego notowaniach nie będzie wyliczany na podstawie udziału w indeksie szerokiego rynku WIG, jak ma to miejsce w przypadku indeksów sektorowych (takich jak np. WIG-Banki). Udział konkretnych spółek w indeksach makrosektorowych będzie zależny od ich płynności, z dodatkowym kryterium ograniczającym dominację największych spółek, co ma zwiększyć wymierność określania kondycji konkretnego sektora. Oprócz tego, proporcje udziału spółek w indeksach makrosektorowych będą statyczne, w przeciwieństwie do pozostałych indeksów. 

Dla przykładu, indeks sektorowy WIG-Górnictwo składa się w ponad 75% z KGHM Polska Miedź, co słusznie wzbudza wątpliwości co do jego wymierności, jako indeksu określającego kondycję całego sektora górniczego.

 

Oficjalne składy nowo powstałych indeksów makrosektorowych i udział w nich konkretnych spółek zostaną ogłoszone w poniedziałek 11 marca.

 

Nieoficjalny skład indeksu WIG.Games na 19 lutego wg GPW jest następujący: CD Projekt (44,20%), 11 Bit Studios (27,84%), TS Games (13,38%), PlayWay (9,71%) oraz CI Games (4,86%).

 

Czytaj także: Afera GetBack - były prezes Idea Banku zatrzymany

Afera GetBack ma swój dalszy ciąg. W ostatnim czasie doszło do zatrzymań kilkunastu osób związanych z Idea Bankiem, który oferował obligacje tej spółki. Wśród nich znalazł się były prezes Idea Banku.   W dniu dzisiejszym prasa poinformowała o kolejnych zatrzymaniach związanych z aferą GetBacku. W.. Czytaj
Afera GetBack - były prezes Idea Banku zatrzymany

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk