• Sklep
  • Odbierz prezent
Czy KNF wyrazi zgodę na to by Marek Dietl został Prezesem GPW?
Z artykułu dowiesz się:

- o sytuacji wokół wyboru Prezesa GPW

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych wciąż nie ma zatwierdzonego prezesa. Wybrany w czerwcu Marek Dietl czeka na zatwierdzenie wyboru przez KNF.

 

Niczym król bez namaszczenia

Marek Dietl został wybrany na prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 19 czerwca 2017 r. To już niemal miesiąc, odkąd doradca Prezydenta Andrzeja Dudy został wybrany na Prezesa GPW przez Walne Zgromadzenie.

Wcześniej obowiązki Prezesa Zarządu GPW pełnił przez 3 miesiące Jarosław Grzywiński, po tym jak poprzedni kandydat, Rafał Antczak, zrezygnował z powodów osobistych. Nie otrzymał on zgody KNF na sprawowanie funkcji, o czym GPW informowała w raporcie 21/2017. Brak zgody KNF uniemożliwia sprawowanie funkcji Prezesa GPW.

 

Czy KNF zgodzi się na Dietla?

Podobna sytuacja może mieć miejsce teraz, o czym poinformował biznes.gazetaprawna.pl. Według informacji portalu, decyzja miała by być uzależniona od Prezesa NBP, który miałby mieć duże wpływy w KNF. Warto jednak zwrócić uwagę, że KNF nie jest uzależniona od NBP. Wspólną płaszczyznę działań obydwu instytucji stanowi Komitet Stabilności Finansowej, jednak nie ma on kompetencji władczych, w związku z czym do tych rewelacji należy podejść z pewną dozą sceptycyzmu.

Jak jednak zauważa portal, KNF odcina się od takich spekulacji słowami swojego Przewodniczącego - Marka Chrzanowskiego. „Jeśli dana osoba spełnia wymagania ustawowe, to zgodę komisji na objęcie funkcji na pewno dostanie. Opinie wyrażane przez anonimowe źródła, jakoby w proces decyzyjny komisji wplecione były motywy polityczne, oparte o pozaprawne kryteria, nie mają żadnego poparcia w rzeczywistości” - mówi Chrzanowski w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Zgody KNF wciąż jednak brak. Nie wiadomo jak długo będzie trwać taka sytuacja. Może to jednak powodować narastanie atmosfery niepewności wokół GPW.

 

(źródło grafiki głównej: pixabay.com)


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk