• Sklep
  • Odbierz prezent
GPW uruchomi platformę dla start-upów opartą na blockchain

Już na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie nowa platforma crowdfundingowa, rozwijana przez warszawską giełdę o nazwie GPW Private Market. Będzie ona skierowana głównie do start-upów i młodych niepublicznych spółek, które chcą pozyskać kapitał na rozwój, zaś jej funkcjonowanie zostanie oparte na technologii blockchain.

 

GPW Private Market będzie składać się z dwóch modułów - pierwszy z nich będzie platformą do kampanii crowdfundingowych, umożliwiającą start-upom przedstawienie swojej wizji rozwoju i przeprowadzenie emisji akcji skierowanych do inwestorów instytucjonalnych, w tym Venture Capital. Drugi moduł będzie będzie platformą handlową do obrotu wtórnego wyemitowanymi akcjami, co może zapewnić potencjalną przewagę nad rozwiązaniami equity crowdfundingowymi, które nie posiadają skonsolidowanego ośrodka obrotu.

Giełda swoim pomysłem chce stymulować polski rynek Venture Capital, samemu planując również od połowy zeszłego roku utworzenie spółki GPW Ventures, która ma być inwestorem pasywnym w GPW Private Market.

Działanie GPW Private Market ma być oparte na technologii blockchain, dzięki czemu - wedle deklaracji GPW - zachowa ona stabilność, bezpieczeństwo danych i transparentność emisji akcji. Nie podano jednak jakichkolwiek szczegółów technicznych dotyczących wykorzystanie konkretnych rozwiązań z zakresu rozproszonych rejestrów.

 

Warto przypomnieć, że obecnie Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) pracuje nad platformą dla rynku kapitałowego opartą na technologii blockchain, dostarczanej przez Hyperledger (Fabric).

Czytaj także: Blockchain rozwiąże problemy polskich akcjonariuszy?

Już wkrótce polski rynek akcji będzie miał narzędzie, które może rozwiązać problem niskiego zaangażowania akcjonariuszy mniejszościowych w funkcjonowanie spółek akcyjnych. IBM i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przygotowują rozwiązanie, które ma wyeliminować czynniki wpływające na niski udzia.. Czytaj
Blockchain rozwiąże problemy polskich akcjonariuszy?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk