Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,06%
USD / PLN4,00+0,19%
CHF / PLN4,43+0,11%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GPW tygodniowy: inwestorzy muszą uważnie śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki

Biuro Maklerskie Alior Bank SA | 16:08 19 grudzień 2022
GPW tygodniowy: inwestorzy muszą uważnie śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsze dni zeszłego tygodnia upłynęły na nerwowym oczekiwaniu inwestorów na decyzje amerykańskiego Fedu i Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Obie instytucje zgodnie podniosły stopy procentowe o 50 pb, co z resztą było oczekiwane przez rynkowy konsensus. Decyzje wywołały nieznaczne obsunięcia polskich indeksów, ale w skali tygodnia zaliczyły one niewielkie wzrosty, co potwierdziło trwający już od miesiąca trend boczny na krajowym parkiecie. Indeks WIG20 zaliczył w zeszłym tygodniu 0,6%-owy wzrost, przy podbiciu indeksu szerokiego rynku WIG o 0,4%.

Nieco słabiej w skali tygodnia poradziły sobie indeksy spółek o małej i średniej kapitalizacji. Indeks sWIG80 utrzymał się w okolicach swojego kursu odniesienia z poprzedniego tygodnia, notując jedynie 0,2%-owe obsunięcie. Indeks średnich spółek zaliczył natomiast mocniejszy, 1,4%-owy spadek. W ujęciu sektorowym po raz kolejny pozytywnie wyróżnił się subindeks sektora wydobywczego WIGGórnictwo, który w skali tygodnia wzrósł o 1,9%. Subindeks ten jest liderem wzrostów wśród krajowych subindeksów sektorowych także w skali miesiąca (+10,8%) i w skali 3 miesięcy (+39,1%). Na siłę tego sektora wpływają rosnące ceny surowców, w tym przede wszystkim węgla, miedzi i srebra, co przekłada się na bardzo dobre wyniki finansowe spółek wydobywczych, takich jak JSW i KGHM. Wciąż zawodzi jednak sektor energetyczny, którego subindeks WIG-Energia stracił w zeszłym tygodniu 2,5%. Notowania spółek zajmujących się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej tracą na kryzysie energetycznym w Europie oraz na niepewnej sytuacji finansowej, związanej z wprowadzanymi przez władze ograniczeniami cen.

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 1

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 1

W celu radzenia sobie z rosnącymi cenami prądu, prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla największych spółek energetycznych. Z opublikowanego w sobotę komunikatu wynika, że w 2023 r. ceny energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych do określonych limitów zużycia zostały zamrożone na poziomie taryf obowiązujących w styczniu 2022 roku. Dodano, że przedsiębiorstwom stosującym ustalone limity cen energii będą przysługiwały rekompensaty.

Reklama

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 2

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 2

Oprócz sytuacji w poszczególnych spółkach, inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić także spływające dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki. We wtorek GUS opublikuje dane dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia i produkcji przemysłowej za listopad. W środę natomiast poznamy listopadową sprzedaż detaliczną, a w piątek stopę bezrobocia. Z perspektywy globalnej w bieżącym tygodniu poznamy dane dotyczące amerykańskiego rynku nieruchomości, w tym sprzedaż domów na rynku wtórnym i pierwotnym oraz rozpoczęte budowy w listopadzie. Opublikowane zostaną także listopadowe dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów oraz liczba złożonych w grudniu wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą w tym tygodniu Bank Japonii oraz banki centralne krajów Europy ŚrodkowoWschodniej, takich jak Węgry, Czechy i Turcja.

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 3

GPW tygodniowy: inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić dane makroekonomiczne z krajowej gospodarki - 3

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Biuro Maklerskie Alior Banku prowadzi działalność maklerską na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Jesteśmy bezpośrednim uczestnikiem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Działamy jako wydzielona organizacyjnie jednostka w strukturach Alior Banku. Od początku działalności Biuro Maklerskie Alior Banku świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, kładąc szczególny nacisk na profesjonalizm, innowacyjność, bezpieczeństwo, kulturę obsługi oraz rozwój alternatywnych kanałów dystrybucji.


Reklama

Czytaj dalej