• Odbierz prezent
GPW tonie w czerwieni - WIG20 najniżej od ponad dekady i od ostatniego kryzysu finansowego

Środowa sesja giełdowa to kontynuacja spadków na warszawskim parkiecie. Czołowy indeks dwudziestu największych spółek WIG20 traci dziś ponad 4,5%, spadając do poziomów najniższych od niemal jedenastu lat. Trwająca od kilku dni panika na globalnych rynkach związana z postępującą epidemią koronawirusa nie daje w najbliższym czasie szans na powrót optymizmu i odreagowanie ostatnich spadków.

 

Indeks WIG20 na środowej sesji spadł do poziomu 1527,88 pkt., co jest najsłabszym wynikiem od kwietnia 2009 r., czyli okresu po ostatnim kryzysie ekonomicznym (w tamtym czasie WIG20 zanurkował do 1250 pkt.). Aktualnie notowania czołowego indeksu tracą ponad 4,5%, oscylując wokół 1535 pkt. Od początku tygodnia WIG20 traci już ponad 7,1%, zaś w ostatnich trzydziestu dniach jego notowania obsunęły się o 24,20%.

 

Aktualnie wszystkie spółki wchodzące w skład WIG20 znajdują się na minusie (wyłączając Cyfrowy Polsat, który zyskuje niecałe 3%). Najwięcej traci CCC, którego akcje spadają o ponad 8,5% (aktualny kurs: 57,6000 PLN). Mocno spada również PKN Orlen, którego akcje tanieją o 8% (47,2700 PLN). Ponad 7,5% traci Alior Bank, który kolejną sesję z rzędu pogłębia historyczne minima, spadając do 17,1000 PLN.

 

Jedną z najmocniej rosnących spółek na dzisiejszej sesji są Makarony Polskie, której akcje zyskują ponad 11% (6,0000 PLN), co wskazuje na fakt, że akcjonariusze prognozują wzrost wyników sprzedaży w pierwszym kwartale.

 

Na środowej sesji zaledwie czterdzieści spółek z głównego parkietu (10%) zyskuje, zaś 272 (71%) znajduje się pod naporem podaży.

Czytaj także: Krach na rynku ropy naftowej i wojna cenowa. Co się wydarzyło i dlaczego ropa dalej będzie tanieć?

Na poniedziałkowej sesji 9 marca doszło do krachu na rynku ropy naftowej, w wyniku którego notowania czarnego złota traciły nawet 34%, spadając do poziomów najniższych od czterech lat. Wczorajsze spadki były największymi od niemal trzech dekad - ostatni raz tak mocne obsunięcie notowań ropy naftowej.. Czytaj
Krach na rynku ropy naftowej i wojna cenowa. Co się wydarzyło i dlaczego ropa dalej będzie tanieć?

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk