• Odbierz prezent
sejsa gpw

Pierwsza połowa dzisiejszej sesji na GPW wyglądała optymistycznie i zapowiadała kontynuację wzrostów z ubiegłego tygodnia. W drugiej części dnia obserwowaliśmy jednak mocne spadki, które sprawiły, że indeks WIG zakończył dzień tylko 0,25% na plusie, choć w środku dnia wzrosty były 4-krotnie wyższe.

 

WIG

wig 

 

Indeks WIG20 zyskał dziś tylko 0,15%. Na minusie sesję zakończyło tylko 6 z 20 blue chipów, ale były wśród nich dwie z trzech największych spółek giełdy. Najmocniej spadałty akcje PKN Orlen (-2,69%), a także LPP (-2,28%). Od rana bardzo dobrze spisywały się spółki energetyczne i to utrzymało się do końca sesji – na czele zestawienia zyskujących mieliśmy PGE (P+3,79%) i Tauron (+3,31). Mocno zyskiwał także BZ WBK (+3,02%), a trzecia ze spółek energetycznych – Energa – zyskała 2,87%.

Lepiej od blue chipów radziły sobie dziś średnie spółki – indeks mWIG40 zyskał 0,33%. Jeszcze lepiej wypadły małe podmioty, gdyż indeks sWIG80 zyskał 0,88%.

 

W przekroju sektorowym najgorzej zaprezentowały się dziś spółki motoryzacyjne i paliwowe – indeks WIG-MOTO stracił 1,97%, a WIG-PALIWA 1,21%. Świetnie spisywały się wspomniane już spółki energetyczne, gdyż indeks WIG-ENERG zyskał 3,20%. Liderem wśród indeksów sektorowych był jednak WIG-LEKI, który wzrósł o 4,60%, dzięki dobrej sesji lidera, jakim jest Mabion (+4,93%), ale przede wszystkim Biotonu. Akcje tej spółki rosły dziś aż o 17,37% po tym jak w piątek opublikowała ona lepsze od oczekiwań wyniki finansowe.

W ujęciu całeho parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) przeważały dziś spółki zwyżkujące. Było ich 164 (39%), przy 123 spółkach (29%), których akcje spadały.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk