• Odbierz prezent
GPW publikuje wyniki finansowe za III kwartał - wyższe przychody i koszty operacyjne, ale niższy zysk

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie po zakończeniu czwartkowej sesji opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2020 r. Okazały się one zgodne z oczekiwaniami - przychody GPW były wyższe niż rok temu, niższy okazał się zysk netto. Na piątkowej sesji akcje giełdy rosną o ponad 1%.

 

Giełda Papierów Wartościowych w trzecim kwartale 2020 r. osiągnęła przychody na poziomie 88,4 mln złotych, co jest wynikiem lepszym o 7,15% od zeszłorocznych 82,5 mln złotych. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 38,3 mln złotych, EBITDA 47 mln złotych, zaś skonsolidowany zysk netto 32 mln złotych. W zeszłym roku zysk netto wyniósł 41,1 mln złotych, co oznacza spadek o 22,14% r/r.

Koszty operacyjne GPW w trzecim kwartale wzrosły do 49,8 mln złotych w porównaniu do 36,1 mln złotych rok wcześniej i 45 mln złotych w poprzednim kwartale. Od początku roku (trzy kwartały 2020) koszty operacyjne wyniosły 150,9 mln złotych (wzrost o 13% r/r).

W trzech kwartałach 2020 r. GPW osiągnęło łączne przychody na poziomie 287,9 mln złotych, zysk operacyjny 132,7 mln złotych oraz 104,8 mln złotych zysku netto. Przychody Grupy wzrosły o 12,5% r/r, co jest w głównej mierze spowodowane wyższymi o 25,5% r/r przychodami z segmentu rynku finansowego. Sam rynek towarowy przyniósł spadek przychodów o 5,5% r/r.

Zysk netto z działalności Towarowej Giełdy Energii w pierwszych 9 miesiącach roku wyniósł 37,3 mln złotych, w porównaniu do 65,8 mln złotych, co jest spadkiem o ponad 43%.

Wskaźnik ROE dla Grupy GPW po 3 kwartałach wyniósł 13,3%, w porównaniu do 17% rok temu.

 

Po pierwszej godzinie piątkowej sesji akcje GPW są notowane po 45,8000 PLN (1,10% wzrostu).

Czytaj także: Allegro napędza warszawską giełdę - dwa rekordy GPW w październiku

Październik był wyjątkowym miesiącem dla warszawskiej giełdy - w zeszłym miesiącu miał miejsce największy debiut w historii GPW, a na parkiecie po raz pierwszy pojawiła się spółka o tak ogromnej kapitalizacji (która w pewnym momencie przekroczyła nawet 100 mld złotych). Mowa oczywiście o Allegro, dz.. Czytaj
Allegro napędza warszawską giełdę - dwa rekordy GPW w październiku

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk