• Odbierz prezent
GPW próbuje podnieść się z dołka dzięki CD Projekt i spółkom paliwowym

Za nami całkiem udany tydzień na warszawskiej giełdzie. Z perspektywy czasowej jest to zasługa mocnej piątkowej sesji. Z kolei patrząc na same spółki, najlepiej prezentowały się te duże, a przede wszystkim CD Projekt. Mocno prezentował się sektor paliwowy (z wyjątkiem PGNiG), farmaceutyczny i spożywczy.

 

Piątkowa sesja – mocne blue chipy i spore rozczarowanie Energi

Piątkowa sesja okazała się pozytywnym akcentem, kończącym tydzień handlowy na GPW. Dynamiczne wzrosty, które obserwowaliśmy na początku i pod koniec sesji sprawiły, że indeks WIG zyskał dziś 1,27%.

Giełdę ciągnęły dziś w górę głównie duże spółki. Indeks WIG20 zyskał 1,68%, co pozwoliło mu zamknąć cały tydzień powyżej poziomu z ubiegłego piątku. Tylko 2 spółki z grona blue chipów odnotowały dziś spadki. Akcje Energi potaniały o 0,71%, a PGNiG aż o 5,17%. W przypadku drugiej z tych spółek była to reakcja rynku na decyzję walnego zgromadzenia o niewypłacaniu dywidendy za 2017 rok.  Tak naprawdę zadecydował o tym główny akcjonariusz – Skarb Państwa chce, by zysk PGNiG za 2017 rok został przeznaczony na kapitał zapasowy i kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu. Wcześniej zarząd spółki rekomendował wypłatę 0,15 zł dywidendy na akcję. Reakcja rynku na decyzję o niewypłacaniu dywidendy może wydawać się więc lekko przesadzona, gdyż akcje taniały o ponad 0,30 zł. Najmocniejszą spółką w gronie blue chipów okazał się CCC, z zyskiem na poziomie 5,48%. Mocno rosły także akcje PKN Orlen (+3,94%) i PKO BP (+3,13%).

Zdecydowanie słabiej od blue chipów radziły sobie dziś średnie i małe spółki. Indeks mWIG40 zyskał 0,26%, a sWIG80 tylko 0,16%.

 

W ujęciu sektorowym najsłabiej wypadły dziś mniej istotne dla giełdy sektory – motoryzacyjny i media. Indeks WIG-MEDIA stracił 0,90%, a WIG-MOTO 0,81%. Na czele zestawienia indeksów sektorowych znalazł się WIG-TELKOM, który dzięki mocnym wzrostom liderów sektora (Orange Polska i Cyfrowy Polsat) zyskał 1,93%. Niewiele mniej zyskał dziś WIG-ODZIEZ (+1,90%).

W przekroju całego parkietu (łącznie z rynkiem NewConnect) przeważał dziś kolor zielony. Na plusie sesję zakończyły 152 spółki (36%), a na minusie 114 (27%).

 

Na giełdę wracają pozytywne nastroje

W lipcu na warszawskiej giełdzie obserwujemy w końcu odbicie po wcześniejszych spadkach. Indeks WIG odnotował trzeci z rzędu wzrostowy tydzień (przy czym wzrosty z ubiegłego tygodnia były symboliczne. W tym tygodniu wzrósł o 1,25%. Podobnie jak w przypadku samej piątkowej sesji, również w ujęciu całego tygodnia za wzrosty indeksu szerokiego rynku odpowiadają głównie duże spółki. Indeks WIG20 zyskał na przestrzeni 5 sesji 1,20%, podczas gdy indeksy mWIG40 i sWIG80 tylko odpowiednio 0,14% i 0,35%. Cały tydzień nie byłby tak udany, gdyby nie mocna piątkowa sesja. Do czwartku obserwowaliśmy tak naprawdę ruch boczny indeksu WIG.

 

WIG20 – CD Projekt znów liderem

Jeśli popatrzymy na przekrój indeksu WIG20 w tym tygodniu, to sytuacja nie jest tak różowa jak wskazywałby na to sam wzrost indeksu, a także zielona piątkowa sesja. Na plusie tydzień zakończyło tylko 9 z 20 spółek indeksu. Taka sama liczba spółek odnotowała spadek, a akcje 2 spółek utrzymała się na tych samych poziomach co na zakończeniu poprzedniego tygodnia. Najmocniej spadły akcje PGNiG, bo aż o 9,68%, za co odpowiadają głównie wydarzenia z piątkowej sesji. Mocno  spadły także taniejące przez cały tydzień akcje Energi (-7,04%). Wśród blue chipów możemy jednak wskazać kilka spółek, których akcjonariusze kończą tydzień z uśmiechem. Jest to w pierwszej kolejności CD Projekt, który w tym tygodniu po raz pierwszy przekroczył prób kapitalizacji na poziomie 20 mld zł. Akcje spółki gamingowej wzrosły w tym tygodniu o 6,56%. Świetnie wypadły także dwie spółki paliwowe. Akcje PKN Orlen wzrosły o 6,12%, a Lotosu o 5,34%. W przypadku pierwszej z tych spółek duży wpływ na ten wynik miała piątkowa publikacja wyników finansowych, które okazały się lepsze od prognozy i wywołały wzrost cen akcji.

 

wig20

 

Tydzień spółek paliwowych, farmaceutycznych i spożywczych

W ujęciu sektorowym najmocniej zaprezentował się indeks WIG-PALIWA, który zyskał 4,22%. Wynik ten to oczywista zasługa Lotosu i PKN Orlen. Byłby jeszcze lepszy gdyby nie fatalny tydzień spółki PGNiG, którą również obejmuje indeks spółek  paliwowych. Dobrze zaprezentował się także sektor farmaceutyczny i spożywczy. Indeks WIG-LEKI zyskał 4,21%, a mocne wzrosty odnotowały Mabion i Celon Pharma. Indeks WIG-SPOZYW zyskał z kolei 4,04%, co jest zasługą Kernelu. Najsłabszym sektorem okazały się w tym tygodniu media. Indeks WIG-MEDIA spadł o 3,55%. Wyraźne spadki obserwowaliśmy jeszcze w przypadku sektora chemicznego (-1,96%) i energetycznego (-1,77%).

 

gpw


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk