• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
sesja gpw

Kolejny tydzień warszawska giełda nie tylko nie potrafi podnieść się z dołka, ale znów obiera sobie kierunek spadkowy. Spadki w tym tygodniu nie były już jednak tak duże jak w ubiegłym, a przyczyniały się do nich głównie średnie i małe spółki. Fatalnie w ostatnich dniach prezentował się sektor energetyczny, a jedynie odzieżówka spisywała się zadowalająco z perspektywy inwestorów.

 

Przeciętny piątek

Piątkowa sesja na GPW wyglądała raczej przeciętnie i odbywała się w ruchu bocznym. Indeks WIG zamknął ja minimalnie powyżej czwartkowego poziomu, zyskując 0,08%.

Przeciętnie spisywały się dziś duże spółki, gdyż indeks WIG20 zamknął sesję praktycznie na tym samym poziomie co wczoraj. Bardzo słabo wypadła dziś PGE, której akcje potaniały o 4,10%. Mocno traciły także KGHM (-2,33%) i Orange Polska (-2,61%). Co ciekawe, drugi z telekomów w indeksie WIG20 (obok Orange), czyli Cyfrowy Polsat, był dziś najmocniejszą spółką indeksu. Akcje Polsatu wzrosły o 3,53%, do czego przyczyniła się informacja o zakupie pakietu większościowego w Eleven Sports Network.

Lepiej od blue chipów prezentowały się dziś średnie i małe spółki – indeksy mWIG40 i sWIG80 zyskały dziś po 0,21%.

 

W przekroju sektorowym najlepiej wypadły spółki motoryzacyjne i chemiczne (choć specjaliści z domów maklerskich nie widzą dla nich świetlanej przyszłości) – indeks WIG-MOTO zyskał 2,32%, a WIG-CHEMIA 2,28%. Najsłabiej wypadł sektor energetyczny – indeks WIG-ENERG spadł o 2,69% przy słabej dyspozycji liderów sektora. Mocno tracił także sektor spożywczy i wydobywczy – indeks WIG-SPOZYW spadł o 1,91%, a WIG-GORNIC o 1,67%.

W ujęciu całego parkietu nieco więcej obserwowaliśmy dziś koloru czerwonego. Sesję na minusie zakończyły 163 spółki (38%, łącznie z rynkiem NewConnect), a wzrosty odnotowały 132 podmioty (31%).

 

WIG na 14-miesięcznych minimach

Przeciętna piątkowa sesja zakończyła rozczarowujący tydzień na GPW. Był to drugi spadkowy tydzień z rzędu, który nastąpił po optymistycznej próbie odbicia w górę. Indeks WIG był przez jakiś czas notowany poniżej 58 tys. punktów i zszedł do najniższych poziomów od marca ubiegłego roku. Na taki stan rzeczy największy wpływ miały mocne spadki z wtorku i środy. Indeks WIG na przestrzeni całego tygodnia stracił mimo wszystko nie tak wiele, bo 0,86%. Największy wpływ miały na to średnie i małe spółki. Indeks mWIG40 stracił bowiem 1,32%, a sWIG80 1,43%. Mniejsze spadki zaliczyła grupa blue chipów – indeks WIG20 stracił 0,77%.

 

WIG20 – duże spadki Energi i PGE

Indeks WIG20 tracąc 0,77% utrzymał się jeszcze powyżej minimów aktualnej korekty, tylko na chwilę schodząc poniżej poziomu 2,2 tys. punktów.

W tym tygodniu miano najsłabszej spółki w gronie blue chipów znów przypadło spółce energetycznej. Tydzień temu był to Tauron, natomiast teraz Energa, której akcje spadły aż o 12,41%. Pozostałe dwie spółki z tego sektora, które wchodzą w skład indeksu WIG20 uplasowały się na dwóch kolejnych pozycjach. Dwucyfrowe spadki zaliczyła najsłabsza w piątek  z dużych spółek – PGE (-11,02%). Lider ubiegłotygodniowych spadków – Tauron – stracił 5,66%.

Wśród blue chipów można było jednak doszukać się pozytywów. Na plusie tydzień zakończyło 8 z 20 spółek indeksu. Najwięcej wzrosły akcje spółki LPP (+5,62%), której akcjonariusz zdecydowali dziś o wypłacie 40 zł dywidendy na akcję (aktualna stopa dywidendy = 4,21%). Dobrze wypadła także druga ze spółek odzieżowych w indeksie WIG20 – CCC ze wzrostem na poziomie 4,51% okazała się 3. najmocniejszą spółką indeksu. Przedstawicieli sektora odzieżowego rzutem na taśmę rozdzielił Cyfrowy Polsat, który na przestrzeni całego tygodnia zyskał 4,71%. Tuż za podium znalazł się CD Projekt (+3,36%), który w tym tygodniu publikował wyniki finansowe. Największy polski producent gier zyskał dziś kolejnego konkurenta na giełdzie, gdyż bardzo mocny debiut na parkiecie NewConnect zaliczyła spółka CreativeForge Games. Jej akcje wzrosły o 166,67% względem ceny odniesienia. Na ten moment kapitalizacja CFG jest jednak ponad 160 razy mniejsza od kapitalizacji CD Projektu.

 

wig20

 

Odzieżówka na plus, energetyka na minus

Patrząc na czołowe sektory giełdy sytuacja wyglądała bardzo słabo. W oczywisty sposób sektor odzieżowy wypadł tutaj bardzo dobrze, dzięki swoim liderom – indeks WIG-ODZIEZ na przestrzeni całego tygodnia zyskał 4,91%. Spośród pozostałych 13 indeksów sektorowych tylko jeden zdołał jeszcze zaliczyć wzrost, ale niewielki – indeks WIG-PALIWA zyskał 0,10%. Miano najsłabszego sektora musiało oczywiście przypaść energetyce. 2 z 3 największych spółek tego sektora zaliczyły dwucyfrowe spadki i taki los o mało co nie spotkał samego indeksu WIG-ENERG. Ten stracił ostatecznie 9,15%. Drugi najsłabszy indeks sektorowy – WIG-NRCHOM – spadł już ‘tylko o 3,62%.

 

gpw


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk