• Odbierz prezent
GPW na drugim biegunie w porównaniu do reszty świata. Notowania giełdowe

Główne krajowe indeksy zaliczyły we wtorek spadki. WIG20 zmniejszył się o 0,8%, mWIG40 o 1,1%, a sWIG80 o 0,2%. Część z tych strat można zapewne przypisać do „czyszczenia” portfeli przez fundusze przed zbliżającym się debiutem Allegro. Na zachodzie Europy DAX zyskał 0,2%, FTSE ok. 0,8%, a CAC40 0,3%. W dobrych nastrojach dzień zakończyli też inwestorzy za oceanem – S&P500 podniósł się o 0,5%, a Nasdaq o 1,2%. W Azji ciężko określić jednoznaczny kierunek, niemniej Nikkei zyskał 0,1%, z kolei SCI stracił 0,4%. W kalendarium makro poznamy garść odczytów dla inflacji, jednak oczy inwestorów będą zwrócone na USA. Zaczniemy od danych dla sprzedaży detalicznej i rynku nieruchomości, a wieczorem FOMC przedstawi projekcje makro i decyzję ws. stóp procentowych (konsensus zakłada utrzymanie bieżącego poziomu). Na rynku terminowym lekko rosną kontrakty na amerykańskie indeksy, co może sugerować pozytywne otwarcie notowań również na GPW.

SKRÓT INFORMACJI ZE SPÓŁEK

 • PGE: Strata netto w I poł. '20 wyniosła 688 mln PLN, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami.
 • Atende: W 2Q20 spółka miała 3,1 mln PLN zysku netto oraz 6,8 mln PLN EBITDA.
 • Ryvu Therapeutics: W 2Q20 spółka miała 4,3 mln PLN straty netto oraz 6,9 mln PLN straty EBIT.
 • Banki: RPP pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian.
 • Banki: CHF: Albo pozew o unieważnienie, albo o modyfikację – uchwała SN. (Rzeczpospolita)
 • Play: Play ciągnie w dół sektor na warszawskiej giełdzie. (Parkiet)
 • Biomed-Lublin: Prace nad lekiem przeciw COVID-19 idą zgodnie z planem (prezes).
 • CCC: Spółka ma term sheet finansowania bankowego na kwotę 250 mln PLN.
 • Kruk: Bez nowych portfeli długów wyniki windykatora będą kuleć. (Puls Biznesu)
 • PKN Orlen: Spółka rozpoczęła projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
 • Mabion: Spółka rośnie na szczepionce z Australii. (Puls Biznesu)
 • Grupa Azoty: Stan realizacji Polimerów Police przekroczył 30% (prezes).
 • Netia: NN OFE zwiększyło udział w spółce z 4,79% do 5,3% głosów na WZA.
 • Sunex: Wyniki dały powód do euforii. (Parkiet)
 • Aplisens: Spółka chce skupić do 2,1% akcji własnych po 11,9 PLN/akcję.

WYKRES DNIA

Walory JSW zanotowały wczoraj 5 wzrostową sesję z rzędu (tym razem +6,3%) i na zamknięciu znalazły się najwyżej praktycznie od roku

JSW - daily

GPW na drugim biegunie w porównaniu do reszty świata. Komentarz poranny, 16.08.2020 - 1

Źródło: Dom Maklerski BDM S.A., Bloomberg

WIG20 vs mWIG40 vs sWIG80 [zmiana % YTD]

GPW na drugim biegunie w porównaniu do reszty świata. Komentarz poranny, 16.08.2020 - 2

Źródło: Bloomberg, Dom Maklerski BDM S.A.

WIG20

GPW na drugim biegunie w porównaniu do reszty świata. Komentarz poranny, 16.08.2020 - 3

Źródło: Bloomberg, Dom Maklerski BDM S.A.

S&P500

GPW na drugim biegunie w porównaniu do reszty świata. Komentarz poranny, 16.08.2020 - 4

Źródło: Bloomberg, Dom Maklerski BDM S.A.

Informacje o spółkach

Banki

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 15 września utrzymała wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa nadal wynosi 0,10% w skali rocznej. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Franki: albo pozew o unieważnienie, albo o modyfikację. Żądanie uznania postanowienia umowy za niewiążące dla konsumenta nie jest tożsame z żądaniem ustalenia jej nieważności. Sąd nie może zastępować jednego roszczenia innym - to sedno wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego ważnej dla kredytobiorców i prawników. (Rzeczpospolita)

PGE

Strata netto grupy wyniosła w I połowie 2020 r. 688 mln PLN wobec 1.702 mln PLN zysku rok wcześniej. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki.

EBIT wyniósł 271 mln PLN wobec 2.446 mln PLN rok wcześniej, EBITDA spadła do 2.805 mln PLN z 4.395 mln PLN w I połowie 2019 r. Spółka tłumaczy spadek głównie czynnikami jednorazowymi (dodatkowe uprawnienia do emisji CO2 w ubiegłym roku, wyższy poziom rezerw rekultywacyjnej i aktuarialnej w I półroczu 2020 r.).

EBITDA skorygowana o zdarzenia jednorazowe wyniosła 3.117 mln PLN (-6% r/r).Spółka podała, że EBITDA segmentu Energetyka Konwencjonalna wyniosła w I półroczu 774 mln PLN (-63% r/r), a segmentu Dystrybucja 1.127 mln PLN (-7% r/r). EBITDA w Obrocie wyniosła 187 mln PLN (-60% r/r), w segmencie Energetyka Odnawialna 301 mln PLN (-3% r/r), a w segmencie Ciepłownictwo 493 mln PLN (-36% r/r).

Ryvu Therapeutics

Spółka odnotowała 4,3 mln PLN jednostkowej straty netto w 2Q20 wobec 11,64 mln PLN straty rok wcześniej.

Strata operacyjna wyniosła 6,87 mln PLN wobec 11,31 mln PLN straty rok wcześniej. Wynik EBITDA w 2Q20 wyniósł -4,44 mln PLN wobec -9,42 mln PLN rok wcześniej.

Atende

Atende odnotowało 3,1 mln PLN skonsolidowanego zysku netto w 2Q20 wobec 0,39 mln PLN straty rok wcześniej.

EBIT wyniósł 3,52 mln PLN wobec 0,12 mln PLN zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 6,78 mln PLN wobec 3,24 mln PLN rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2Q20 sięgnęły 52,05 mln PLN wobec 73 mln PLN rok wcześniej.

Play

Play ciągnie w dół sektor na warszawskiej giełdzie. Podawane przez Huawei wysokie koszty wymiany dostawcy sieci i koniec blokady na akcjach założycieli to główne powody mocnej przeceny mobilnej sieci w ostatnim miesiącu. (Parkiet)

CCC

CCC zawarło term sheet umowy kredytu rewolwingowego do kwoty 250 mln PLN z instytucjami finansującymi grupę (Handlowy, Millennium, BNP Paribas Polska, mBank, Pekao, PKO, Santander Bank Polska). Jak podano, kredyt udostępniony będzie na okres 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Kredyt będzie zabezpieczony poręczeniem do kwoty 200 mln PLN udzielonym przez BGK. Zabezpieczenie kredytu stanowić będzie również zastaw na wybranych aktywach spółki oraz poręczenie podmiotów z grupy CCC.

Biomed Lublin

Prace nad lekiem przeciw COVID-19, opartym na osoczu ozdrowieńców idą zgodnie z planem, poinformował prezes Marcin Piróg. Spółka liczy na dalsze zwiększenie zainteresowania szczepionką BCG, która jest badana pod kątem skuteczności w ochronie przed zakażeniem koronawirusem.

"W kolejnych kwartałach liczymy na dalsze zwiększenie zainteresowania szczepionką BCG, która cały czas jest badana pod kątem jej skuteczności w ochronie przed zakażeniem COVID-19. Chciałbym przy okazji zapewnić, że nasze prace nad lekiem opartym na osoczu ozdrowieńców idą zgodnie z planem, o wszystkim będziemy oczywiście na bieżąco informować" - powiedział Piróg.

Kruk

Kruk musi wydać grube setki milionów. Bez nowych portfeli długów wyniki windykatora będą kuleć. A handel wierzytelnościami stoi w miejscu, choć pieniądze akurat spółka ma. (Puls Biznesu)

PKN Orlen

PKN Orlen rozpoczął projektowanie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Wstępny projekt techniczny oraz budowlany wykona brytyjska firma Offshore Design Engineering.

Sunex

Wyniki dały powód do euforii. Rynki zagraniczne, a w szczególności rynek niemiecki, są dla spółki strategiczne, ale Sunex zamierza wzmocnić również swój udział nad Wisłą.

Mabion

Mabion rośnie na szczepionce z Australii. Spółka biotechnologiczna, której flagowy projekt idzie jak po grudzie, może nawiązać współpracę z australijską firmą pracującą nad szczepionką na koronawirusa. Kurs rośnie. (Puls Biznesu)

Grupa Azoty

Stopień realizacji inwestycji Polimery Police przekroczył 30%, a prace przebiegają bez żadnych zakłóceń, poinformował prezes Wojciech Wardacki. Jak dodał, prace toczą się już na wszystkich podelementach inwestycji, obejmujących szereg niezależnych obiektów, w tym instalacje do produkcji propylenu, polipropylenu oraz port i terminal przeładunkowy.

Prezes dodał, że synergie wynikające z przejęcia Compo Expert przez Grupę Azoty są widoczne "gołym okiem".

Netia

NN OFE zwiększył zaangażowanie w Netii z 4,79% do 5,30% udziału w ogólnej liczbie głosów na WZA.

Aplisens

Spółka chce kupić do 249 tys. akcji własnych, stanowiących 2,1% kapitału zakładowego, po 11,90 PLN/akcję. Maksymalna wartość akcji objętych ofertą nie przekroczy 3 mln PLN. Oferty sprzedaży akcji będą przyjmowane od 21 września do 2 października 2020 r.

Akcje spółki nabywane są w celu umorzenia lub zaoferowania do nabycia uprawnionym w ramach realizacji programu motywacyjnego.


Dom Maklerski BDM S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk