• Odbierz prezent
GPW na czerwono, są jednak przebłyski

Ciężko doszukiwać się pozytywnych doniesień z polskiego parkietu giełdowego. na 577 spółek, rosnących jest tylko 70, reszta to spółki tracące na wartości lub pozostające bez zmian. Faktem jest, że jesteśmy najsłabszym rynkiem Eurolandu, na tle giełd amerykańskich również wyglądamy blado. Spróbujemy jednak znaleźć kilka wyróżniających się spółek rosnących oraz oczywiście ich odpowiedników po drugiej stronie kreski tych tracących najwięcej.

Pozytywnie tylko niektórzy

Dzisiejszy dzień do pozytywnych mogą zaliczyć z pewnością Makarony Polskie SA (+22.22 proc.), po doniesieniach medialnych o odwoływaniu zajęć na niektórych polskich uczelniach oraz placówkach oświaty, ludzie w ferworze próbują zabezpieczyć swoje domowe zapasy żywności z przedłużonym termie ważności. Premier Mateusz Morawiecki uspokaja konsumentów oraz apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku, ponieważ sytuacja w naszm kraju jest daleka od jakiejkolwiek paniki, panującej chociażby we Włoszech. Drugie miejsce okupuje spółka Nestmedic SA z o połowę mniejszymi wzrostami w porównaniu z producentem makaronów (+10.55 proc.). Nestmedic tworzy medyczne innowacje technologiczne. Jest producentem i dostawcą systemu Pregnabit - mobilnego rozwiązania telemedycznego do zdalnego badania kardiotokograficznego (KTG). Inwestorzy jak widać na tym przykładzie, szukają spółek, które będą pretendentami do zwalczenia koronawirusa. Trzecią w kolejności zyskującą spółką jest również dostawca dań gotowych o przedłużonym terminie ważności Pamapol SA (+8 proc.). Firma oferuje produkty z kategorii dań gotowych, a także konserwy mięsne, pasztety, zupy gotowe oraz warzywa konserwowe. Spadkom opiera się Famur SA (+5.33 proc.), czołowy światowy producent maszyn i urządzeń górniczych, pamiętajmy jednak, że duże zmiany procentowe mogą tu być wynikiem niskiej płynności, przy której akcjonariusze mniejszościowi mają większy wpływ na zmianę cen akcji.  

Historyczne minima Alior Banku, PGE, PNGNiG oraz Taurona

Przejdźmy teraz do niedźwiedziej części rynku, która zdecydowanie przeważa na GPW. Stawkę otwiera Rainbow Tours SA (-19.81 proc.). Po napływających informacjach o przypadkach śmiertelnych koronawirusa, biura podróży przeżywają ciężki okres. Włochy, jedno z najchętniej odwiedzanych turystycznie państw świata, stały się czerwoną strefą. Ludzie odwołują swoje wcześniej zaplanowane wyjazdy i starają się ograniczać do minimum niepotrzebne podróże. Ma to widoczny wpływ nie tylko na polskie, ale również zagraniczne biura podróży. Podobne straty przyjmuje Europejskie Centrum Odszkodowań SA (-18.68 proc.). W tym przypadku wpływ na spadki ma informacja o możliwym połączeniu ze spółką EuCO Marketing spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o którym akcjonariuszy zawiadamia po raz drugi EUC. Na trzecim miejscu wśród niedźwiedzi nie mogło zabraknąć przewoźnika, Enter Air SA (-17.60 proc.), spadki tutaj są spowodowane podobnymi czynnikami jak w przypadku Rainbow Tours SA. Obecne poziomy notowań wyznaczają, nowe minima Alior Banku, którego kurs znajduje się na poziomie 16,98 zł, PGE - traci 5.56 proc. i spada do 3,65 zł, PGNiG - w dół o 4,68 proc. do 2,48 zł natomiast Tauron, zniżkuje o ponad 4.71 proc. i jest kwotowany poniżej 1 zł za akcję.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Karol Piotrowski

Redaktor portalu FXMAG.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk