• Odbierz prezent
GPW chce tropić giełdowe manipulacje dzięki sztucznej inteligencji

Jak poinformował prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, jednym z pierwszych elementów zrealizowanych w ramach Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego będzie sąd giełdowy. Będzie to rozwiązanie, mające na celu skuteczne identyfikowanie nadużyć i przestępstw na rynku kapitałowym, wykorzystujące do tego nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję.

 

Sąd Giełdowy ma dostarczać narzędzi do identyfikowania nadużyć i przypadków łamania prawa na giełdzie i do karania uczestników rynku, którzy się ich dopuszczają. Chodzi tutaj m.in. o przypadki insider tradingu (nielegalnego wykorzystywania informacji poufnych), próby manipulacji kursami, czy nadużycia ze strony akcjonariuszy. System identyfikacji takich przypadków ma być oparty na sztucznej inteligencji, zaś pierwszy projekt techniczny takiego rozwiązania został już dostarczony GPW przez jeden ze startupów, jak poinformował Marek Dietl.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach będzie funkcjonował system, jakie będą koszty jego realizacji, a także w jaki sposób działać będzie sam Sąd Giełdowy. Termin jego powołania i uruchomienia systemu informatycznego również nie został jeszcze ujawniony.

 

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego to dokument opublikowany w kwietniu tego roku przez Ministerstwo Finansów. Określa on kierunek, w jakim rozwijać będzie się polski rynek kapitałowy w latach 2019-2023.

Na początku lipca zarząd GPW poinformował również o planach realizacji kolejnego z elementów zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, którym jest stworzenie własnej, autorskiej platformy transakcyjnej wycenianej na 90 mln złotych. Nowy system realizacji zleceń ma zastąpić wykorzystywane od 2013 r. rozwiązanie Universal Trading Platform, dostarczane przez operatora nowojorskiej giełdy NYSE:

Czytaj także: 90 mln złotych na platformę transakcyjną - skąd GPW weźmie na to pieniądze?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpocznie prace nad własną, autorską platformą transakcyjną, w niewiele ponad sześć lat po zakupieniu od operatora nowojorskiej giełdy NYSE praw do obecnie wykorzystywanej technologii. Tym razem warszawska giełda podejmie się ambitnego zadania stworzenia wł.. Czytaj
90 mln złotych na platformę transakcyjną - skąd GPW weźmie na to pieniądze?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk