• Odbierz prezent
GPW chce przejąć giełdę na Słowacji

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ma plany przejęcia słowackiego parkietu - giełdy w Bratysławie. Obecnie rozmowy są prowadzone na szczeblu rządowym, jeśli zaś dojdzie do porozumienia, włączy się do niech zarząd GPW.

 

Jak informuje Rzeczpospolita, negocjacje na szczeblu rządowym, pomiędzy Polską a Słowacją, są na zaawansowanym etapie. Gdy wszelkie formalności na etapie rządowym zostaną dopełnione i dojdzie do porozumienia, rozpoczną się negocjacje pomiędzy zarządem warszawskiej GPW i giełdy w Bratysławie.

To nie pierwszy przypadek, w którym GPW zgłasza chęć przejęcia udziałów innych giełd - ostatnia sytuacja tego typu miała miejsce w marcu 2018 r., kiedy warszawska giełda wyraziła chęć wykupienia ponad 70% udziałów izraelskiej Tel Aviv Stock Exchange, co jednak nie doszło do skutku z powodu odrzucenia propozycji w kolejnych etapach rozmów. Ponad dekadę temu GPW planowało również przejęcie parkietu w Wilnie oraz w czeskiej Pradze, jak dotąd jednak żadna z tych prób się nie powiodła.

Czytaj także: Warszawska giełda ma ochotę na silny rozwój

Prezes GPW, był w piątek (09.03) gościem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Podczas projektu Spotkanie na Parkiecie, zorganizowanego przez Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX, poruszono kwestie dotyczące szans na rozwój polskiej giełdy, zwłaszcza w aspekcie międzynarodowym. Marek Dietl mówił .. Czytaj
Warszawska giełda ma ochotę na silny rozwój

 

Giełda Papierów Wartościowych w Bratysławie funkcjonuje od 1991 r. i jej głównym udziałowcem jest państwowa spółka MH Manazment (będąca podmiotem należącym do słowackiego ministerstwa gospodarki), posiadająca ponad 75% akcji. Słowacka giełda jest jedną z najmniej płynnych i najniżej kapitalizowanych w Europie, stąd też jej nabycie przez GPW nie będzie wymagające finansowo. Kapitalizacja słowackiego parkietu pod koniec zeszłego roku wynosiła 4,8 mld euro, z czego największa spółka notowana na giełdzie, jaką jest rafineria Slovnaft, wyceniana była na 1,67 mld euro. Dla porównania, kapitalizacja warszawskiej giełdy to ponad 1,07 bln złotych (wrzesień 2019 r.)

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk