• Odbierz prezent
sesja gpw

Choć początek dzisiejszej sesji zapowiadał się obiecująco, to ostatecznie czwartek okazał się bardzo słaby w wykonaniu polskiej giełdy. Po mocnym otwarciu praktycznie przez cały dzień obserwowaliśmy spadki notowań głównych indeksów, które najbardziej uwidoczniły się w samej końcówce sesji. Ostatecznie indeks WIG zakończył dzisiejszy dzień ze stratą 0,67%.

 

Najsłabiej spisały się dziś największe spółki – indeks WIG20 stracił aż 1,07%. Jeszcze rano prawie wszystkie blue chipy notowane były na plusie, ale ostatecznie z zyskiem sesję zakończyło tylko 5 – najmocniej podrożały akcje PGE, bo o 1,18%. Na minusie sesję zakończyło 15 spółek z indeksu WIG20, w tym 3 największe. Najmocniej potaniały akcje PKN Orlen (-2,96%) i JSW (-2,90%).

W miarę dobrze poradziły sobie ostatecznie średnie i małe spółki – indeksy mWIG40 i sWIG80 zyskały po 0,13%.

 

W ujęciu sektorowym najsłabiej wypadły spółki paliwowe – indeks WIG-PALIWA stracił 2,41%, do czego mocno przyczynił się wspominany wcześniej PKN Orlen, a także PGNiG. Na plusie sesję zakończyło 6 z 14 indeksów sektorowych, a najwięcej zyskał WIG-MEDIA (+1,60%).

Pod względem ilościowym (łącznie z rynkiem NewConnect) wyniki są zbilansowane – 148 spółek (34%) zakończyło sesję na plusie i tyle samo na minusie. Idealnie pokazuje to fakt, że na dzisiejsze spadki indeksu WIG największy wpływ miały większe podmioty.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk