• Odbierz prezent
Gospodarka Wielkiej Brytanii kurczy się bardziej, niż zakładano! Jak reaguje kurs funta (GBP)?
fot. freepik.com

PKB skurczył się w lipcu o 0,5% m/m wobec oczekiwanych -0,2%. Brytyjski urząd statystyczny jako główne powody spadków podaje strajki lekarzy oraz ponurą pogodę. 

 

  • Brytyjska gospodarka skurczyła się w lipcu o 0,5%, po wzroście o 0,5% w czerwcu.
  • Duży wpływ na odczyty miały strajki pracownicze. 
  • Funt zareagował spadkiem względem dolara

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

 

Strajki zdusiły gospodarkę w lipcu?  

Brytyjski urząd ONS wskazuje, że w największym stopniu do spadku przyczynił się podsektor działań związanych ze zdrowiem ludzkim i pracą socjalną (-2,1% w lipcu), przy czym o 3,4% spadła branża medyczna. Powiązane jest to z kilkudniowymi strajkami prowadzonymi przez lekarzy i radiologów. 

"W lipcu akcje protestacyjne pracowników służby zdrowia i nauczycieli miały negatywny wpływ na usługi, a ze względu na złą pogodę był to słabszy miesiąc dla budownictwa i handlu detalicznego. Produkcja również spadła po odbiciu w wyniku dodatkowego majowego święta państwowego" - skomentował Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk gospodarczych w ONS. 

Zobacz również: Inflacja w USA w sierpniu - nadchodzi druga fala wzrostów cen! Co dalej ze stopami procentowymi?

 

Co więcej, letnia susza i rosnące stopy procentowe sprawiają, że recesja w tym roku jest „coraz bardziej prawdopodobna”. Co więcej, nowe dane sugerują, że gospodarka była zaledwie o 0,3% powyżej szczytu sprzed pandemii z lutego 2020 r. 

"Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy, ponieważ ponura pogoda wstrzymywała wydatki, a sektor publiczny został dotknięty przez efekty strajku" - skomentowali analitycy XTB. 

 

 

Spadki odnotowano we wszystkich trzech głównych sektorach. W lipcu produkcja spadła o 0,7%, po wzroście o 1,8% w czerwcu. Sektor budowlany spadł natomiast o 0,5% po wzroście o 1,6%. 

"Spadek PKB o 0,5% w lipcu może oznaczać, że rozpoczęła się łagodna recesja, której się spodziewaliśmy" - powiedział cytowany przez The Guardian Paul Dales, główny ekonomista Capital Economics.

Spadek PKB z podziałem na sektory 

FXMAG makroekonomia gospodarka wielkiej brytanii kurczy się bardziej, niż zakładano! jak reaguje kurs funta (gbp)?  aktualny kurs dolara i funta, aktualny kurs funta, cena funta, cena funta brytyjskiego, gbp/usd, gospodarka uk, kryzys uk, kurs dolara do funta, kurs dolara do funta angielskiego, kurs dolara do funta kalkulator, kurs dolara euro i funta, kurs dolara i funta, kurs dolara i funta brytyjskiego, kurs euro dolara i funta, kurs euro funta dolara, kurs funta, kurs funta brytyjskiego, kurs funta do dolara, kurs funta nbp, kurs funta prognoza, kurs funta prognozy, kurs funta sprzedaż, kurs funta szterlinga do dolara, kurs funta wykres, kursy funta, po ile funt, prognoza funta, wielka brytania funt, wielka brytania kryzys, wymiana funta na dolara,funt kurs 1

Źródło: ONS.gov

 

Czy Wielka Brytania pogrąży się w recesji?

"Dziś jest kolejny ponury dzień dla wzrostu, a brytyjska gospodarka pozostaje zakładnikiem pułapki niskiego wzrostu zastawionej przez konserwatystów, która pogarsza sytuację osób pracujących" - skomentowała wyniki Rachel Reeves, kanclerz cieni opozycyjnej Partii Pracy.   

Zobacz również: Inflacja w Polsce we wrześniu 2023 - ile wyniesie? Mamy nowe szacunki!

 

Warto przypomnieć, że na sierpniowym posiedzeniu Banku Anglii zadecydowano o kolejnej podwyżce, stopa procentowa wynosi aktualnie 5,25%. Oczekuje się, że nawet pomimo dynamicznie rosnącego poziomu płac i sztywnej inflacji bazowej, decydenci zadecydują o kolejnych jastrzębich krokach na zbliżającym się spotkaniu, podnosząc poziom do 5,5%. Bieżące odczyty sugerują, iż wzrost w III kwartale będzie znacznie poniżej oczekiwań BoE. 

GBP/USD spada dalej poniżej 1,2500 po rozczarowujących danych o PKB Wielkiej Brytanii. Na odczyt spadkiem zareagował również indeks FTSE 100.

Zobacz również: Kurs franka szwajcarskiego blisko 5 złotych! Prognoza wielkiego banku zakłada spore osłabienie PLN

 

Notowania GBP/USD

FXMAG makroekonomia gospodarka wielkiej brytanii kurczy się bardziej, niż zakładano! jak reaguje kurs funta (gbp)?  aktualny kurs dolara i funta, aktualny kurs funta, cena funta, cena funta brytyjskiego, gbp/usd, gospodarka uk, kryzys uk, kurs dolara do funta, kurs dolara do funta angielskiego, kurs dolara do funta kalkulator, kurs dolara euro i funta, kurs dolara i funta, kurs dolara i funta brytyjskiego, kurs euro dolara i funta, kurs euro funta dolara, kurs funta, kurs funta brytyjskiego, kurs funta do dolara, kurs funta nbp, kurs funta prognoza, kurs funta prognozy, kurs funta sprzedaż, kurs funta szterlinga do dolara, kurs funta wykres, kursy funta, po ile funt, prognoza funta, wielka brytania funt, wielka brytania kryzys, wymiana funta na dolara,funt kurs 2

Źródło: TradingView 

 


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk