• Odbierz prezent
gospodarka usa
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty PKB z USA

Gospodarka USA w pierwszym kwartale bieżącego roku urosła, ale tempo wzrostu było znacznie niższe niż w przypadku ostatniego kwartału 2015 roku, dodatkowo odczyt okazał się słabszy od prognoz. Przeciwwagą słabego odczytu dynamiki PKB okazał się odczyt deflatora PKB, który wskazał na wyższą dynamikę wzrostu cen niż zakładano, choć również w tym przypadku ta tendencja jest spadkowa.

 

PKB największej gospodarki na świecie wzrosło w pierwszym kwartale 2015 roku o 0,5% (w ujęciu kwartalnym). Ekonomiści spodziewali się znacznego spadku dynamiki wzrostu w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy PKB wzrosło o 1,4%, ale szacowali, że będzie on nieco mniejszy i gospodarka urośnie w pierwszym kwartale o 0,7%. Model ekonometryczny FEDu z Atlanty wskazywał na wzrost o 0,6%.

 

Kwartalna dynamika PKB

FXMAG forex gospodarka usa hamuje 1

 

Dzisiejszy odczyt jest najsłabszym wynikiem od 8 kwartałów. Co ciekawe tak słabe dane nie wpłynęły na silne osłabienie dolara. Na rynku walutowym obserwowaliśmy tylko nieznacznie podwyższoną zmienność. Negatywny wydźwięk danych o wzroście gospodarczym złagodziły nieco pozostałe odczyty: lepsza od prognoz zmiana deflatora PKB (alternatywny wskaźnik inflacji) i mniejsza niż się spodziewano liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk