• Odbierz prezent
Gospodarka strefy euro nieznacznie zwolniła

Eurostat potwierdził dziś dane opublikowane w ramach wstępnego szacunki dynamiki PKB strefy euro w IV kwartale ubiegłego roku. Gospodarka strefy nieco spowolniła względem poprzedniego kwartału, ale wciąż rozwija się w solidnym tempie.

 

PKB strefy euro wzrosło w IV kwartale 2017 roku o 0,6% w stosunku do III kwartału i o 2,7% w ujęciu rok do roku. Jest to dynamika zgodna z tą, na którą wskazał szybki szacunek Eurostatu.

W IV kwartale gospodarka Unii europejskiej również urosła o 0,6% w stosunku do III kwartału. Roczne tempo wzrostu gospodarczego było jednak nieznacznie gorsze niż w samym bloku walutowym (2,6% r/r).

 

PKB strefy euro r/r

pkb

 

Obok danych na temat PKB opublikowano dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Te wypadły nieco lepiej od oczekiwań. Produkcja w grudniu wzrosła o 0,4% w porównaniu do listopada (przy prognozie wzrostu o 0,1%), a dodatkowo, dane za listopad zostały zrewidowane w górę – z +1,0% do +1,3% m/m.

Roczna dynamika produkcji przemysłowej wzrosła z 3,7% do 5,2%, choć prognozowano, że wzrost produkcji w ujęciu rok do roku wyniesie tylko 4,2%. Produkcja przemysłowa rośnie obecnie najszybciej od 6,5 roku.

 

Produkcja przemysłowa r/r

produkcja

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy wyraźnej reakcji ze strony notowań euro. Waluta wspólnoty nawet nieznacznie osłabiła się, pomimo dobrych danych na temat produkcji przemysłowej.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk