• Odbierz prezent
Gospodarka: rekordowe odczyty inflacyjne (widziane ostatnio w latach 80-tych ubiegłego wieku!) straszą coraz wyraźniej
fot. freepik.com

Jeszcze niedawno ekonomiści liczyli na stopniowe łagodzenie napięć podażowych w gospodarce światowej w związku z otwarciem od 1 czerwca Szanghaju, największego ośrodka handlu w Azji. Jednak w związku z kolejnymi przypadkami koronawirusa od 11 czerwca, czyli zaledwie 10 dni po otwarciu miasta, władze chińskie rozpoczęły masowe testy PCR na obecność Covid-19. To, uwzględniając surowe restrykcje w przypadku potwierdzenia zakażenia, znowu rodzi obawy o dalsze opóźnienia w odblokowaniu światowej podaży przez Państwo Środka – wciąż największą fabrykę świata.

 

Rośnie ryzyko, że podwyższona, choć zdecydowanie niższa niż obecnie inflacja pozostanie z nami dłużej, co jest ogromnym wyzwaniem dla polityki gospodarczej. Świat doświadczony szokiem pandemii i zerwanymi łańcuchami logistycznymi poszukuje rozwiązań, które w przypadku kluczowych sektorów zmniejszą zależność od kontrahentów zagranicznych. Tendencje te znacznie wzmocnił ostatni ogromny wzrost napięcia geopolitycznego. Coraz częściej słyszymy o konieczności zapewnienia autonomii strategicznej w poszczególnych państwach, co najprawdopodobniej doprowadzi gospodarkę światową do nowej równowagi. Dotychczasowy trend globalizacji pewnie wyhamuje, o ile nie ulegnie odwróceniu, co będzie poważnym wyzwaniem dla dalszego zwiększania efektywności światowej gospodarki. W rezultacie nowa równowaga może ustalić się przy niższym wzroście realnym i wyższym wzroście cen. W tym kontekście kluczowe będzie uruchomienie reform prowadzących do wzrostu produktywności, co pozwoli utrzymać konkurencyjność i łagodzić presję inflacyjną.

 

 

A inflacja na świecie osiąga obecnie poziomy widziane ostatnio w latach 80-tych ubiegłego wieku. W maju inflacja CPI przyspieszyła w USA do 8,6%, najwyższego poziomu od grudnia 1981, a w strefie euro do 8,1%, najwyższego poziomu w historii wspólnego obszaru walutowego. Rośnie presja na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej. Pierwszą od 11 lat podwyższę stóp procentowych zapowiedział EBC. W lipcu stopy w strefie euro mają wzrosnąć o 25pb, a we wrześniu, w zależności od danych makro, o kolejne 25-50pb. W czerwcu po raz trzeci w tym cyklu stopy podniesie też najprawdopodobniej FED. Pewnie, podobnie jak w maju, o 50pb, choć wyższy od oczekiwań odczyt inflacji za maj pozwala spekulować, czy ruch nie będzie większy, np. o 75pb. Otwartym pozostaje też pytanie o docelowy poziom stóp FED w tym roku. Najprawdopodobniej czeka nas więcej podwyżek niż wskazywały marcowe oczekiwania członków FOMC i stopa funduszy federalnych zamiast sięgnąć w grudniu poziomu ok. 2% może przekroczyć 2,5%. Kluczowymi dla oceny dalszych ruchów FED będzie czerwcowa konferencja prezesa J. Powella i towarzysząca czerwcowemu posiedzeniu FOMC aktualizacja prognoz FED.


PZU

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 roku, kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Od 2010 roku spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie – od debiutu – znajduje się w czołówce najwyżej wycenianych i najbardziej płynnych spółek.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk