• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Gospodarce Stanów grozi stagnacja?
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego szef Fed z St. Luis uważa, że USA może popaść w stagnację gospodarczą

James Bullard szef Fed z St. Louis w ostatnią środę stwierdził, że gospodarce USA może wystarczyć jedna podwyżka stóp procentowych przez najbliższe 2,5 roku.

Bullard, były głos jastrzębi w Fed, którego poglądy ostatnio się zmieniają powiedział, że teraz widzi obecny wzrost oraz to, że inflacja i stopa bezrobocia znajdują się na pewnym stałym poziomie. Według niego obecnie nie ma powodu do zwiększania stopy procentowej, która teraz sytuuje się na poziomie 0.25-0.50%.

W przygotowanym tekście opublikowanym w piątek rano, Bullard prognozuje, że Fed będzie utrzymywał stopy procentowe w okolicach 0.63% przez następne 2,5 roku. Pisze także, że ścieżka stóp procentowych będzie wyjątkowo płaska, tak samo spodziewa się zastoju w przypadku innych danych takich jak wzrost na poziomie 2%, bezrobocie na poziomie 4,7% oraz inflacja zmierzająca ku wartości 2%.

 

Zmiana frontu

Podczas gdy kiedyś szef Fed z St. Louis był jednym z najsilniej domagających się podwyżek stóp członkiem Fedu, teraz po przemyśleniu sytuacji ekonomicznej drastycznie zmienił swoje przekonania, uważając że obecnie USA oraz inne wysoko rozwinięte państwa utknęły w „świecie permanentnie niskich stóp procentowych”.

Te spostrzeżenia stały się podstawą obecnego spojrzenia na politykę monetarną Jamesa Bullarda. Sytuacja może się zmienić jedynie w przypadku wystąpienia niespodziewanego wzrostu produktywności bądź recesji. Lecz bez zewnętrznego bodźca gospodarka Stanów Zjednoczonych może popaść w stan swoistej stagnacji.

Polityka monetarna zazwyczaj obejmuje swoimi prognozami stały wzrost gospodarczy, oraz zmiany w poziomie zatrudnienia i stóp procentowych. Bullard twierdzi, że tym razem sytuacja może okazać się znacznie bardziej statyczna niż zakładają to prognozy.

„Kluczowe wskaźniki makroekonomiczne zbliżają się do poziomów, w których powinny osiągnąć stateczność w dłuższym horyzoncie czasowym. Inne wskaźniki zmieniające się cyklicznie, nie będą miały większego wpływu na odbiór kondycji gospodarczej” mówi Bullard.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk