• Odbierz prezent
Gorączka na rynku złota i srebra! Takich cen nie widzieliśmy od 7 lat

Złoto najwyżej od blisko 7 lat

Na rynkach światowych ceny złota wzrosły do najwyższych poziomów od ponad siedmiu lat, po tym jak szef Rezerwy Federalnej USA ostrzegł, że pełne ożywienie amerykańskiej gospodarki może przeciągnąć się do 2021 roku i zależy od dostarczenia szczepionki. Ceny złota spot wzrosły dziś o około 1,22% do 1.764 dolarów, co stanowi najwyższy poziom od października 2012 roku.

 

FXMAG surowce gorączka na rynku złota i srebra! takich cen nie widzieliśmy od 7 lat złoto gold kurs złota  kurs srebra  surowce  rynek surowców 1

Dlaczego ceny złota rosną?

Obawa o głębszą recesję spowodowała rajd na cenach złota, a pomogły w tym informacje płynące ze strony rządów i banków centralnych. Najnowsze dane pokazują, że sprzedaż detaliczna i produkcja fabryczna w Stanach Zjednoczonych odnotowała największy spadek w kwietniu w związku z przestojami związanymi z COVID-19. Spekulacje, że oprocentowanie obligacji skarbowych USA może spaść poniżej 0, spowodowały rekordowy wzrost udziałów w funduszach giełdowych i ETF-owych opartych na złocie.

Złoto jest postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją i osłabieniem waluty, a także jako bezpieczna przystań w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W piątek stan posiadania SPDR Gold Trust, największego na świecie giełdowego funduszu inwestycyjnego zabezpieczonego złotem, wzrósł o 0,8 proc. do 1 113,78 ton.

USA - Chiny, napięcie rośnie

Napięcia między USA i Chinami - dwiema największymi gospodarkami świata - nasiliły się w ostatnich tygodniach, a prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że jest bardzo rozczarowany faktem, że Chiny nie zdołały opanować wybuchu koronawirusa i że pandemia rzuciła cień na umowę handlową z Pekinem, którą uważa mimo wszystko za duże osiągnięcie.

Rosnące działania wojenne między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, obawy związane z kolejną falą wybuchu koronawirusa oraz środki stymulujące gospodarki podjęte przez światowe banki centralne również generują zwiększony popyt na złoto jako bezpiecznej przystani. W międzyczasie, uderzenie w dolara i ograniczona aktywność na gospodarki realnej prawdopodobnie ograniczy zyski przedsiębiorstw, co zapowiada spadki na światowych indeksach giełdowych.

Srebro zyskuje jeszcze mocniej!

Kurs srebra również znajduje się w trendzie wzrostowym, a tylko na dzisiejszej sesji surowiec ten rośnie o 4,19% do poziomów 17,30$ za uncję. W ujęciu 10-dniowym srebro zyskało niemal 20% ceny.

FXMAG surowce gorączka na rynku złota i srebra! takich cen nie widzieliśmy od 7 lat złoto gold kurs złota  kurs srebra  surowce  rynek surowców 2

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk