• Odbierz prezent
Gorące dywidendy na GPW, czyli spółki, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych dniach
fot. freepik.com

Nie przegap żadnych istotnych wydarzeń, które w najbliższym tygodniu będą miały miejsce na warszawskim parkiecie. Pierwsze dni notowań, raporty finansowe, dywidendy, pierwsze oferty publiczne, wykluczenia z obrotu, WZA i wiele więcej w naszym cotygodniowym cyklu artykułów Kalendarz GPW. Co wydarzy się w tym tygodniu handlowym i na które spółki warto zwrócić szczególną uwagę? Najbliższe dni będą szczególnie interesujące dla łowców dywidend - w tym tygodniu można załapać się na dywidendę m.in. od Orange Polska, Introl czy BoomBit. Ponad dziesięcioprocentową stopę dywidendy zapewnią takie spółki, jak Atal, notowane na NewConnect Centrum Finansowe. W nadchodzących dniach odbędą się również dziesiątki WZA, na których akcjonariusze poszczególnych spółek zdecydują o wypłacie i wysokości potencjalnej dywidendy za miniony rok.

 

Poniedziałek, 20 czerwca

Orange Polska - ostatni dzień z prawem do dywidendy w wysokości 0,25 PLN na akcję. Orange Polska (wcześniej jako TP SA) ma długą historię wypłaty dywidendy - spółka dzieliła się zyskiem niemal nieprzerwanie od 1999 roku, wstrzymując wypłaty po 2016 roku. Dywidenda za zeszły rok zostanie wypłacona po pięcioletniej przerwie. Jej wysokość nie jest jednak zbyt atrakcyjna - przy obecnym kursie akcji (5,7500 PLN) stopa dywidendy wynosi mniej niż 4,5%. W przeszłości spółka płaciła też znacznie wyższe dywidendy (nawet po 1,50 PLN na akcję). Do wypłaty udziału w zysku za 2021 rok dojdzie na sesji 6 lipca.

 

Introl - ostatni dzień z prawem do dywidendy na poziomie 0,24 PLN na akcję. Spółka inżynieryjno-konstrukcyjna dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2009 roku, jednak wysokość dywidendy nie jest rosnąca, ani stała. Stopa dywidendy przy obecnym kursie akcji wynosi lekko ponad 5,1%, warto jednak dodać, że spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy pod koniec lutego (w wysokości 0,25 PLN), dlatego też łączna wysokość dywidendy za 2021 rok wynosi 0,49 PLN na akcję. Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 14 lipca.

 

Sunex - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,10 PLN na akcję. Spółka działająca w sektorze odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika) dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2019 roku, jednak wysokość dywidend nie jest rosnąca, ani stała. Przy aktualnym kursie akcji (10,8000 PLN) stopa dywidendy za 2021 rok wyniesie zaledwie lekko ponad 1%. Dzień wypłaty dywidendy został zaplanowany na 29 czerwca.

 

BioMaxima - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,45 PLN. Spółka dzieli się zyskiem po raz piąty w swojej giełdowej historii. Przy aktualnym kursie (24,9000 PLN) stopa dywidendy wynosi zaledwie 1,80%, mimo tego że wysokość dywidendy na akcję jest najwyższa. Do wypłaty dywidendy za 2021 rok dojdzie na sesji 5 lipca.

 

MW Trade - początek zapisów na sprzedaż akcji w wezwaniu ogłoszonym przez spółkę Beyondream Investments Limited. Celem wezwania jest wycofanie spółki z obrotu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cena w wezwaniu została ustalona na 5,30 PLN za sztukę. Przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji akcje MW Trade były wyceniane na 6,0800 PLN.

 

WZA: Esotiq&Henderson, Mera, Miraculum, PlayWay

 

Zobacz także: Dywidendy w Polsce są wyższe niż te w Ameryce! W co inwestować? Polscy dywidendowi arystokraci

 

Wtorek, 21 czerwca

Atal - ostatni dzień z prawem do dywidendy w wysokości 6,00 PLN na akcję. Jeden z czołowych deweloperów mieszkaniowych na GPW dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2016 roku, choć wysokość wypłat nie jest rosnąca (byłaby, gdyby nie niższa dywidenda za 2020 rok). Dywidenda za 2021 rok jest rekordowa, zarówno pod względem wysokości, jak i jej stopy. Przy aktualnym kursie akcji (41,9000 PLN) stopa dywidendy przekracza 14,5%.

Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 4 lipca.

 

Centrum Finansowe - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,44 PLN na akcję. Notowana na rynku NewConnect spółka przeznaczy na dywidendę 4 mln złotych z 6 mln zysku netto osiągniętego w 2021 roku. Daje to stopę wypłaty dywidendy (DPR) na poziomie 66,6%. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie akcji (4,2000 PLN) wynosi natomiast niecałe 10,5%. Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 30 czerwca.

 

WZA: 11bit studios, Agora, Asseco SEE, KGHM Polska Miedź, Mabion, XTPL, VRG

 

 

Środa, 22 czerwca

Robinson Europe - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,10 PLN na akcję. Stopa dywidendy za 2021 rok wyniesie, przy aktualnym kursie akcji (4,7000 PLN), zaledwie lekko ponad 2%. Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 30 czerwca.

 

WZA: Allegro, Celon Pharma, Fabryka Mebli Forte, Grupa Pracuj, Krynica Vitamin, Lokum Deweloper, PGE, PGNiG, STS Holding

 

Czwartek, 23 czerwca

BoomBit - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,55 PLN na akcję. Spółka gamingowa po raz drugi podzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Przy aktualnym kursie akcji (10,6400 PLN) stopa dywidendy wyniesie niecałe 4,8%. Warto jednak dodać, że zaliczka na poczet dywidendy za 2021 rok została wypłacona pod koniec października zeszłego roku (0,24 PLN na akcję). Łącznie daje to 0,79 PLN dywidendy na akcję i stopę na poziomie niecałych 7,5% (dla akcjonariuszy, którzy otrzymają zaliczkę i dywidendę za 2021 rok). Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 8 lipca.

 

Labo Print - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,20 PLN na akcję. Wielkoformatowa drukarnia notowana na GPW dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2019 roku. Przy aktualnym kursie akcji (13,5000 PLN) stopa dywidendy wyniesie niecałe 1,5%. Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 11 lipca.

 

WZA: Asseco BS, Bank Handlowy, Cyfrowy Polsat, Dino Polska, Rafako, Wielton

 

Zobacz także: Kalendarz GPW: spółki, na które warto zwrócić uwagę w tym tygodniu


Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk