• Odbierz prezent
Góra czy dół? Który kierunek obierze kurs złotego? Jaka przyszłość czeka kurs euro po przebiciu tych poziomów?

Od kilku dni pary z polskim złotym znajdują się w konsolidacji. Rynek wyczekuje impulsu w postaci danych, aby obrać kierunek w średnim terminie. Dzisiejsza sesja przynosi kosmetyczne zmiany kursu głównych walut w stosunku do polskiego złotego.

Jak sprawdzić siłę polskiej waluty?

Indeks polskiego złotego potwierdza ruch boczny trwający od końca lipca. Technicznie doszło do wybicia górą spadkowej linii trendu i oporu przy 71.50, które teraz stało się wsparciem (zielona pozioma strefa). Kolejna przeszkoda dla kursu złotego to opór na 71.70. Jego sforsowanie (które jest bardziej prawdopodobne niż powrót do spadków) otworzy drogę do kolejnej strefy oporu przy 71.90. Gdyby jednak doszło do wybicia dołem wsparcia przy 71.50 oznaczałoby to powrót do spadków (fałszywe wybicie z linii trendu). Także warto obserwować indeks PLN w kontekście badania siły polskiej waluty.

 Kurs złotego – indeks PLN, interwał dzienny

Kurs złotego – indeks PLN, interwał dzienny

To już było – kurs euro znów atakuje 4.40

Kolejny atak w przeciągu kilku dni na wsparcie przy 4.40 może oznaczać kłopoty dla byków na parze EURPLN. Przebicie tego poziomu może otworzyć drogę do spadków w okolice 4.34. Najbliższy bardzo lokalny opór to 4.424 testowany już 3-krotnie. Cena za każdym razem cofała się na południe. Być może rozstrzygnięcie co do kierunku EURPLN nastąpi już  w tym tygodniu.

 Kurs EURPLN, interwał dzienny

Kurs EURPLN, interwał dzienny

Dolar odzyskuje siły ale tylko na chwilę?

Ostatnie 3 sesje na USDPLN to sukces popytu. Wtorkowa sesja przynosi korektę do poziomu 3.73. Jeśli poziom ten zostanie wybroniony, możliwy atak na najbliższy opór 3.78. Zamknięcie poniżej 3.70 może otworzyć drogę do dalszej przeceny nawet w okolice 3.62. W dniu jutrzejszym ważne dane dla dolara o inflacji konsumenckiej (CPI). Odczyty powyżej prognoz mogą sprzyjać wzrostom na parze.

 Kurs USDPLN, interwał dzienny

Kurs USDPLN, interwał dzienny

 Marazm na franku, brak impulsów do mocniejszego ruchu

Kurs CHFPLN stoi w miejscu. Formacja objęcia hossy, a właściwie 50% jej zniesienie, powstrzymuje kurs przed spadkami w stronę 4.05. Większe odbicie w górę może być ograniczone przez linię trendu spadkowego.

 Kurs CHFPLN, interwał dzienny

Kurs CHFPLN, interwał dzienny

Kurs funta na lokalnym oporze

Kurs GBPPLN jest uwięziony pomiędzy poziomami wsparcia przy 4.86 i oporu przy 4.90. Rozstrzygnięcie co do dalszego ruchu w średnim terminie nastąpi po wybiciu któregoś z tych poziomów. Jutro w kalendarzu odczyty GDP, czyli brytyjskiego PKB oraz produkcji przemysłowej. Dane pokażą na ile odporna na kryzys jest gospodarka Wielkiej Brytanii.

 Kurs GBPPLN, interwał dzienny

Kurs GBPPLN, interwał dzienny

 Silne wzrosty na surowcach wciąż trwają. Gdzie można podłączyć się do trendu?

Ropa WTI porusza się w ostatnim okresie we wznoszącym kanale cenowym. Od 21.07.2020 opór dla dalszych wzrostów stanowi poziom 42.50$/baryłkę. Cena 6-krotnie testowała ten poziom górnymi cieniami świec i póki co nie zdołała się zamknąć powyżej niego. W związku z tym zamknięcie świecy dziennej powyżej 42.50 i prowzrostowy sygnał świecowy byłyby sygnałem do zajęcia longów. Możliwy target to okolice 44.50. Jak co tydzień w kalendarzu w środę odczyty zapasów ropy, które mogą nadać kierunek na instrumencie.

 Kurs ropy WTI, interwał dzienny

Kurs ropy WTI, interwał dzienny

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk