Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Goldman Sachs z wynikami za IV kwartał 2021. Koszty banku wyższe o 23%
fot. Pixabay

Trwa sezon wyników kwartalnych. Największe amerykańskie banki prezentują swe wyniki. Tym razem przyszła kolej na Goldman Sachs. Znany bank inwestycyjny odnotował znaczący wzrost kosztów.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

18 stycznia we wtorek przed sesją na amerykańskim rynku bank Goldman Sachs opublikował wyniki kwartalne. W IV kwartale 2021 r. przychody były wyższe o 8% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i wyniosły 12,64 mld USD. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 12,08 mld USD.

Zysk netto natomiast okazał się niższy o 13% niż przed rokiem i wyniósł 3,94 mld USD. Przełożyło się to na zysk na akcję w wysokości 10,81 USD. Był on niższy od szacunków analityków na poziomie 11,76 USD.

Do spadku zysku przyczynił się wzrost kosztów operacyjnych o 23% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku, na co złożyły się przede wszystkim wyższe pensje dla pracowników i większe rezerwy na koszty sądowe.

Ostatnie dwa lata sprzyjały bankowi. Jako bank inwestycyjny Goldman Sachs miał dużą ekspozycję na sytuację na rynku kapitałowym, na którym panowała korzystna koniunktura. Wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA, równie dobre wyniki mogą być trudne do powtórzenia w kolejnych kwartałach.

W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji banku spadł o 3,9%. Od początku roku akcje Goldman Sachs zyskały 45%.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki kwartalne banków JP Morgan, Citigroup i Wells Fargo. W tym tygodniu rynek jeszcze oczekuje na wyniki Bank of America i  Morgan Stanley.

Czytaj także: Citigroup z wynikami za IV kwartał 2021. Zysk banku spadł o 26%

Rozpoczął się sezon wyników amerykańskich spółek. W ostatnim czasie poznaliśmy wyniki Citigroup. Bank doświadczył mocnego spadku zysku netto.   14 stycznia w piątek przed sesją na amerykańskiej giełdzie Citigroup opublikował wyniki kwartalne. W IV kwartale przychody banku wyniosły 17,02 mld USD w.. Czytaj
Citigroup z wynikami za IV kwartał 2021. Zysk banku spadł o 26%


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk