• Sklep
  • Odbierz prezent
Goldman Sachs

16 lipca przed sesją na amerykańskiej giełdzie bank Goldman Sachs przedstawił wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r. Mimo, że wyniki banku były słabsze niż rok wcześniej, okazały się wyższe od oczekiwań analityków.

 

W drugim kwartale przychody banku Goldman Sachs wyniosły 9,46 mld USD wobec oczekiwanych przez analityków 8,83 mld USD. Przychody z bankowości inwestycyjnej były niższe o 9% niż w zeszłym roku, ale i tak przewyższyły oczekiwania analityków.Wyniosły 1,86 mld USD wobec spodziewanych 1,77 mld USD. Łączne przychody banku Goldman Sachs były o 2% niższe niż rok temu.

Zysk netto banku wyniósł 2,42 mld USD i był niższy o 6% niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Wpłynęły na to obniżone przychody z działalności tradingowej.

Bank Goldman Sachs osiągnął niższy zysk na akcję niż w zeszłym roku o 2,8%. Wyniósł on 5,81 USD wobec 5,98 USD na akcję rok wcześniej. Był jednak wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie 4,89 USD.

W drugim kwartale segment konsumencki banku, obejmujący produkty oszczędnościowe i pożyczki, zebrał około 48 mld USD w depozytach i udzielił pożyczek w łącznej wysokości 5 mld USD.

Po przejściu rocznego stress testu Rezerwy Federalnej pod koniec czerwca, Goldman Sachs zwiększył swą dywidendę o prawie 50% do 1,25 USD na akcję z wcześniejszych 85 centów. Bank zatwierdził także zwiększenie programu skupu akcji własnych do 7 mld USD z wcześniejszych 5 mld USD.

Ze wszystkich największych amerykańskich banków, Goldman Sachs jest w największym stopniu zależny od sytuacji na rynkach kapitałowych. Wyzwania stojące przed bankiem to otoczenie rynkowe i oczekiwana lipcowa obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, która może wywrzeć presję na segment pożyczkowy banku.

Warto wspomnieć, że w marcu bank informował o karcie kredytowej, która zostanie wydana wspólnie z Apple.

CEO banku Goldman Sachs – David Solomon podsumował wyniki następującymi słowami: „Jesteśmy zachęceni wynikami za pierwszą połowę roku i kontynuujemy inwestowanie w nowe biznesy i rozwój, aby służyć szerszej grupie klientów. Biorąc pod uwagę siłę naszej sieci placówek, mamy dobrą pozycję, aby korzystać z rosnącej globalnej gospodarki.” Warto wspomnieć, że David Solomon jest CEO banku dopiero od października 2018 r.

W notowaniach przedsesyjnych cena akcji banku Goldman Sachs rosła o ponad 1%. Na początku sesji cena akcji wzrosła o ponad 2%.

Notowania: GOLDMAN SACHS

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GS/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk