• Odbierz prezent
Goldman Sachs prezentuje wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Bank zaskoczył rynek

14 października znany amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs opublikował wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Były one znacznie wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street.

 

14 października przed sesją na amerykańskiej giełdzie bank Goldman Sachs przedstawił wyniki kwartalne. W III kwartale 2020 r. przychody wyniosły 10,78 mld USD. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 9,46 mld USD. W III kwartale bank osiągnął zysk netto w wysokości 3,62 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 9,68 USD, co jest znacznie wyższym wynikiem od konsensusu analityków na poziomie 5,57 USD.

Osiągnięte przez bank wyniki były też znacznie wyższe niż przed rokiem. Dla porównania w analogicznym kwartale ubiegłego roku przychody wyniosły 8,32 mld USD, zysk netto 1,88 mld USD, a zysk na akcję 4,79 USD.

Bank poinformował, że w istotnym stopniu do wzrostu wyników przyczyniły się inwestycje na rynku akcyjnym oraz w instrumenty oparte na długu. Nastąpił też znaczny wzrost przychodów w segmencie zarządzania aktywami.

Segment działalności tradingowej przyniósł przychody na poziomie 4,55 mld USD, co stanowi wzrost o 29% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Przychody z handlu obligacjami wyniosły 2,5 mld USD, a z obrotu akcjami 2,05 mld USD. Segment zarządzania aktywami przyniósł przychody w wysokości 2,77 mld USD, co stanowi wzrost o 71% w stosunku do III kwartału zeszłego roku.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs liczy już sobie 151 lat. Obecnie jest w trakcie transformacji, wprowadzając liczne nowe produkty i usługi cyfrowe. Stara się też konkurować z innymi bankami w zakresie działalności detalicznej.

CEO banku – David Solomon podsumował uzyskane wyniki następującymi słowami: „Nasza zdolność do służenia klientom, którzy poruszają się w bardzo niepewnym otoczeniu, doprowadziła do solidnych wyników w całej naszej sieci, co przyczyniło się do mocnej pierwszej połowy roku.”

Wyniki banku ucieszyły inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Goldman Sachs wzrósł o ponad 3%.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk