• Odbierz prezent
Goldman Sachs i Citigroup po wynikach kwartalnych. Większe zyski znanego banku kosztem pracowników

15 kwietnia amerykańskie banki – Goldman Sachs i Citigroup przedstawiły wyniki kwartalne. Szczególnie interesująco wygląda sytuacja banku Goldman Sachs. Jak udało mu się osiągnąć większy zysk? Jakie są dalsze plany banku?

 

Goldman Sachs 

15 kwietnia w poniedziałek znany amerykański bank Goldman Sachs przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. Były one raczej mieszane. Bank poinformował, że przychody spadły o 13% do 8,81 mld USD. Były one poniżej oczekiwań analityków z Wall Street. Szacowali oni przychody na 8,9 mld USD. Jednocześnie w pierwszym kwartale bank Goldman Sachs osiągnął 2,25 mld USD zysku netto. W związku z tym zysk na akcję wyniósł 5,71 USD, przewyższając oczekiwania analityków.

Zysk ten nie przyszedł jednak bankowi łatwo. Według analityków z Citigroup ten stosunkowo dobry wynik finansowy wynikał w znacznym stopniu z ograniczenia wynagrodzeń.

CEO Goldman Sachs – David Solomon stwierdził w oświadczeniu prasowym: „Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników w pierwszym kwartale, szczególnie w kontekście skromnego początku roku. Nasza kluczowa działalność przyniosła dobre wyniki dzięki naszej silnej pozycji franczyzowej. Skupiamy się na nowych okazjach do wzrostu i dywersyfikacji naszego biznesu i służeniu szerszemu gronu klientów na świecie.”

Biorąc pod uwagę wpływ trudnych warunków rynkowych na wyniki finansowe banku, Goldman Sachs obniżył wynagrodzenia dla swych pracowników. W pierwszym kwartale bank przeznaczył 3,26 mld USD na wypłaty i świadczenia. Jest to kwota o 20% mniejsza niż rok temu i poniżej szacunków analityków, według których wartość wynagrodzeń miała wynieść około 3,58 mld USD. Bank obniżył także zatrudnienie o 2% w stosunku do czwartego kwartału 2018 r.

Bank odnotował 18% spadku przychodów z usług handlowych dla klientów instytucjonalnych. Jest to największy segment działalności banku. W tym kwartale przychody z tego segmentu wyniosły 3,61 mld USD. W segmencie inwestycyjnym i pożyczkowym przychody banku spadły natomiast o 14%. Najmniejszy segment działalności banku stanowi zarządzanie inwestycjami. Przychody z tego segmentu spadły o 12%.

David Solomon pracuje w banku Goldman Sachs już od wielu lat, ale jako CEO dopiero od października 2018 r.  Analitycy są ciekawi jego dalszych planów związanych z rozwojem banku.

Słynny bank inwestycyjny, którego klientami do tej pory były rządy, korporacje i fundusze hedgingowe, w zeszłym miesiącu podjął wyraźny krok ku finansom konsumentów. Jest nim wspólne przedsięwzięcie z Apple, dotyczące kart kredytowych.

Spośród 6 największych amerykańskich banków to Goldman Sachs jest najbardziej zależny od sytuacji na Wall Street, mając największą ekspozycję na rynek papierów wartościowych.

W związku z wyższym zyskiem netto, bank zaoferował dywidendę kwartalną wyższą o 5 centów. Wyniosła ona 85 centów na akcję, co było oczekiwane przez inwestorów. Wyniki Goldman Sachs nie usatysfakcjonowały akcjonariuszy i już w notowaniach przedsesyjnych cena akcji banku spadała. Na koniec sesji na amerykańskim rynku cena akcji banku Goldman Sachs znalazła się 3,82% na minusie.

 

Citigroup

Również w poniedziałek bank Citigroup poinformował o mieszanych wynikach za pierwszy kwartał 2019 r. Zysk banku został zwiększony w dużym stopniu przez skup akcji własnych. Zysk na akcję wyniósł 1,87 USD w stosunku do oczekiwanego przez analityków 1,80 USD. Przychody natomiast były niższe od oczekiwań analityków i wyniosły 18,576 mld USD w stosunku do prognozowanych 18,634 mld USD.

Reakcja inwestorów na wyniki Citigroup była umiarkowana i bank zakończył sesję na niewielkim minusie – 0,06%.

Wyniki obu banków wypadły skromnie w porównaniu z wynikami J.P. Morgan i Wells Fargo.

Czytaj także: J.P. Morgan i Wells Fargo przedstawiają wyniki finansowe. Sprawdź, czym banki zaskoczyły analityków!

Spośród największych amerykańskich banków, jako pierwszy przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. znany bank J. P. Morgan. W tym samym dniu swe wyniki finansowe przedstawił także bank Wells Fargo. Wyniki obu banków przewyższyły oczekiwania analityków. Jakimi przychodami i zyskiem mo.. Czytaj
J.P. Morgan i Wells Fargo przedstawiają wyniki finansowe. Sprawdź, czym banki zaskoczyły analityków!

Notowania: GOLDMAN SACHS

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GS/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk