• Odbierz prezent
Goldman Sachs i Bank of America prezentują wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Jeden z nich ma większe powody do zadowolenia

19 stycznia we wtorek przed rozpoczęciem sesji na amerykańskim rynku swe wyniki finansowe za czwarty kwartał przedstawiły kolejne dwa spośród największych banków: Bank of America i Goldman Sachs.

 

Bank of America z mieszanymi wynikami

Wyniki finansowe Bank of America okazały się mieszane. Przychody w czwartym kwartale okazały się niższe niż spodziewali się analitycy z Wall Street. Wyniosły 20,2 mld USD wobec prognozy 20,7 mld USD. Przychody uzyskane przez bank były niższe o 10% niż przed rokiem. Dla porównania w analogicznym kwartale 2019 r. wynosiły one 22,3 mld USD.

W czwartym kwartale Bank of America wypracował 5,5 mld USD zysku netto. Był on niższy o 28% niż rok wcześniej, kiedy wynosił 7 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 59 centów w porównaniu do 1,5 USD przed rokiem. Okazał się jednak wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 55 centów.

Bank poinformował, że w czwartym kwartale uwolnił 828 mln USD z rezerw przeznaczonych na straty kredytowe.

CEO banku – Brian Moynihan w swym oświadczeniu prasowym podsumował uzyskane wyniki następującymi słowami: „W czwartym kwartale nadal obserwowaliśmy oznaki ożywienia, napędzane przez zwiększone wydatki konsumentów, stabilizujący się popyt na pożyczki ze strony naszych klientów detalicznych oraz mocne rynki i aktywność  inwestycyjną. Ostatni pakiet stymulacyjny, trwający postęp w zakresie szczepionek oraz utalentowani członkowie naszego zespołu, którzy sobie dobrze radzili, pomagając klientom w czasie kryzysu – to wszystko daje nam dobrą pozycję, gdy ożywienie trwa.”

Część spadków przychodów firmy jest związana ze słabszymi wynikami w zakresie obrotu papierami wartościowymi. Mocną stroną banku w tym kwartale nie były także produkty hipoteczne.

Wcześniej w tym samym dniu bank informował, że w pierwszym kwartale tego roku planuje skup akcji o wartości 2,9 mld USD. Zamierza również utrzymać dywidendę kwartalną na poziomie 18 centów na akcję.

Wyniki kwartalne Bank of America nie zadowoliły inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji banku spadł o 1,4%.

 

Goldman Sachs ma się czym pochwalić

W tym samym dniu przed sesją swe wyniki kwartalne opublikował słynny bank inwestycyjny Goldman Sachs. Przychody wyniosły 11,74 mld USD. Były one wyższe o 9% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Bank może też pochwalić się imponującym wzrostem zysku. W czwartym kwartale wypracował 4,51 mld USD zysku netto, co przełożyło się na zysk na akcję w wysokości 12,08 USD. Dla porównania w analogicznym kwartale 2019 r. zysk na akcję wynosił 4,69 USD.

Wyniki banku znacznie przewyższyły także szacunki analityków z Wall Street. Analitycy spodziewali się przychodów na poziomie 9,9 mld USD oraz zysku na akcję w wysokości 7,47 USD.

Do tak znakomitych wyników w największym stopniu przyczynił się obrót papierami wartościowymi i bankowość inwestycyjna.

CEO banku – David Solomon w swym oświadczeniu prasowym stwierdził: „Byliśmy w stanie pomóc klientom poruszać się w trudnym otoczeniu i w efekcie osiągnęliśmy mocne wyniki w całym biznesie, jednocześnie realizując nasze strategiczne priorytety. Mamy nadzieję, że ten rok przyniesie bardzo wyczekiwaną stabilizację i wytchnienie od pandemii, ale pozostajemy w gotowości, by radzić sobie z szerokim zakresem wyzwań i sprostać potrzebom naszych klientów.”

Spośród wszystkich największych amerykańskich banków to właśnie Goldman Sachs ma największą ekspozycję na sytuację na Wall Street. Do tej pory nie zawsze było to korzystne, gdyż dla większości banków pewnym źródłem dochodów była przede wszystkim bankowość detaliczna. Tym razem jednak w czasie pandemii koronawirusa sytuacja banku Goldman Sachs okazała się bardziej korzystna. Pozostałe banki skupiające się na działalności kredytowej, musiały zmierzyć się z problemem pogorszenia sytuacji kredytobiorców i zawiązać rezerwy na straty kredytowe.

Wyniki kwartalne banku ucieszyły inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji Goldman Sachs wzrósł o 2,4%.

 

Warto wspomnieć, że w piątek swe wyniki finansowe przedstawiły już banki: JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup. Spośród nich jedynie JP Morgan mógł się pochwalić wynikami przewyższającymi oczekiwania analityków z Wall Street.

Czytaj także: JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup – akcje znanych banków w dół. Początek sezonu wyników na Wall Street zaczął się od mocnych spadków

W piątek na Wall Street rozpoczął się sezon wyników. Swe wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. przedstawiły trzy spośród największych amerykańskich banków. W centrum uwagi inwestorów znalazły się JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup. Bank JP Morgan przewyższył oczekiwania analityków, natomiast wyniki.. Czytaj
JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup – akcje znanych banków w dół. Początek sezonu wyników na Wall Street zaczął się od mocnych spadków

 

Notowania: GOLDMAN SACHS

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GS/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk