• Sklep
  • Odbierz prezent
Goldman Sachs - dolar mocny w 2016 roku
Z artykułu dowiesz się:

- Jak dolar będzie zachowywał się w przyszłym roku

- Jakie strategie poleca Goldman Sachs na przyszły rok

- Czy zeszłoroczne prognozy GS sprawdziły się

Jeden z największych na świecie banków, Goldman Sachs podzielił się ostatnio swoimi dość optymistycznymi przewidywaniami dla indeksu dolara amerykańskiego (USD index). Bank przewiduje, że dolar będzie w 2016 roku mocny zarówno wobec jena, jak i wobec euro, podczas gdy inflacja w Stanach Zjednoczonych się zwiększy.

 

Wraz z wizją wyższych stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA, dolar przez ten rok stale się umacniał w stosunku do właściwie wszystkich istotnych walut. Jak donosi Washington Post, zespół strategów londyńskiego Goldman Sachs dowodzony przez kierownika badań rynkowych i makroekonomicznych, Francesco Garzarelli, wypowiedział się w tej kwestii: „Rozbieżność polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed a Europejskiem Bankiem Centralnym i Bankiem Japonii będzie wyjątkowo wyraźna w 2016 roku. Waluty są bardzo wrażliwe na tego typu rozbieżności, i pomimo już dużego umocnienia się dolara, nadal może on zyskiwać w stosunku do euro i jena”.

 

Jednym z zaleceń strategów Goldman Sachs są inwestycje w amerykańskie obligacje zindeksowane o wielkość inflacji. Innymi rekomendacjami jest kupowanie rosyjskiego rubla i meksykańskiego peso, zwłaszcza w stosunku do chilijskiego peso i południowoafrykańskiego randa.

Amerykański indeks 10-letniej stopy rentowności ukazuje różnicę między zwrotem ze zindeksowanych pod względem inflacji papierów wartościowych, a zwrotem nominalnym z papierów wartościowych. Goldman Sachs spodziewa się, że indeks ten wzrośnie o dwa punkty procentowe, a tego typu transakcja jest okazją do skorzystania z niektórych przesadnie pesymistycznych przewidywań. W poprzednim tygodniu, wielkość tej stopy rentowności wyniosła osiągnęła najniższą od września 2009 roku wartość 1,59%.

 

Patrząc na przewidywania Goldman Sachs z poprzedniego roku, bank zalecał strategię opartą na handlu opcjami na stopy procentowe, szukając zysku w przypadku gdyby indeks 10-letniej stopy rentowności był w przedziale 3-3,5% na koniec czerwca 2015r. Strategia ta zakładała też, że indeks nie spadnie poniżej 2,24%. W rzeczywistości, w tym okresie indeks ten był w przedziale 1,65%-2,5%. Strategia Goldman Sachs nie okazała się więc w tym roku efektywna.

 

Jeżeli chodzi o inne rekomendacje Goldman Sachs na rok 2015, strategowie banku radzili sprzedaż franka szwajcarskiego w stosunku do szwedzkiej korony. Jednak, w połowie stycznia 2015r. bank musiał się wycofać z rekomendacji, gdy Narodowy Bank Szwajcarii wycofał się z polityki stałego kursu wobec euro, doprowadzając do znacznej aprecjacji szwajcarskiej waluty.

Ponadto, Goldman Sachs przewidział deprecjację euro do spadku poniżej 1.15 w stosunku do dolara, zalecając użycie strategii opcyjnej w celu osiągniecia najwyższego możliwego zysku z tego ruchu. W rzeczywistości, euro spadło znacznie bardziej, osiągając w dolnym punkcie wartość 1.0458 w marcu, co jest najniższym dołkiem od 12 lat.


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk