Ogromny spadek wartości Bitcoina, który doprowadził również do spadku większości altcoinów w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wywołał niepokój wśród inwestorów, ale nie wśród tych ultrabogatych.
Podczas gdy większość inwestorów wycofuje się z kryptowalut, ultra-bogaci są optymistami i twierdzą, że cyfrowe waluty są przyszłością.
Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, rozpoczął rok pozytywną passą. Na początku roku BTC notował stałe wzrosty i osiągnął nowe szczyty. Jednak moneta w połowie kwietnia odwróciła trend. Wszystko za sprawą Elona Muska, który podniósł kwestię zużycia energii i obaw o środowisko. Od tego czasu Bitcoin dalej traci na wartości. Składa się na to wiele czynników, jednak głównym motorem spadków jest FUD (strach, niepewność i wątpliwości). Bitcoin stracił około 50 procent od swojego rekordowego poziomu prawie 65 000 USD w połowie kwietnia. W momencie pisania tego tekstu BTC wzrósł o 4,29 procent w ciągu doby i jest notowany na poziomie 32 162 dolarów.
Pomimo spadków, badanie przeprowadzone przez Goldman Sachs wykazało, że wzrasta zainteresowanie kryptowalutami wśród “family offices” – firm odpowiedzialnych za zarządzanie funduszami miliarderów. Te biura rodzinne pomagają zarządzać pieniędzmi znanych nazwisk. Wśród miliarderów, których fundusze są zarządzane przez biura rodzinne, znajdują się np. Jack Ma z Alibaba i współzałożyciel Google, Sergey Brin. Według raportu Goldman Sachs, co najmniej 45 procent biur rodzinnych wykazuje zainteresowanie kryptowalutami i jest skłonnych do inwestowania w kryptowaluty.
Zainteresowanie kryptowalutami w biurach rodzinnych rośnie pomimo tego, że firmy te zazwyczaj umieszczają pieniądze swoich klientów w tradycyjnych i dochodowych inwestycjach. Niektóre z konwencjonalnych inwestycji, na których opierają się biura rodzinne, to nieruchomości, private equity i fundusze inwestycyjne. Niezależnie od tego, raport Goldman Sachs ujawnił, że miliarderzy coraz częściej zaczynają zwracać się ku kryptowalutom.
W raporcie stwierdzono, że 15 procent biur rodzinnych już zainwestowało środki swoich klientów w kryptowaluty. Ponadto 45 procent rozważa inwestowanie w krypto w przyszłości. Oznacza to, że 45 procent ultrabogatych jest zainteresowanych inwestycjami w cyfrowe aktywa. W raporcie Bloomberga zauważono, że te biura rodzinne postrzegają kryptowaluty jako zabezpieczenie przed “wyższą inflacją, przedłużającymi się niskimi stopami procentowymi i innymi wydarzeniami makroekonomicznymi po roku bezprecedensowych globalnych bodźców monetarnych i fiskalnych.”
Wspólnik i globalny współszef działu zarządzania majątkiem prywatnym w Goldman Sachs, Meena Flynn, skomentowała rosnące zainteresowanie kryptowalutami wśród ultrabogatych. Flynn powiedziała, że miliarderzy zwracają się w kierunku kryptowalut, ponieważ wierzą, że ta nowa klasa aktywów jest przyszłością. Dodała, że kilka biur rodzinnych chce omówić “technologię blockchain i digital ledger”. Flynn mówiła dalej o przekonaniu niektórych respondentów, że:
Ta technologia będzie miała taki sam wpływ jak internet z perspektywy efektywności i produktywności.
Liczba biur rodzinnych wzrosła w związku z rosnącą liczbą miliarderów z branży technologicznej. Według firmy badawczej Campden Wealth, globalnie wartość aktywów biur rodzinnych jest szacowana na prawie 6 bilionów dolarów.
BeInCrypto Polska - Goldman Sachs: 45% ultrabogatych interesuje się kryptowalutami