• Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda sytuacja na rynku żelaza
- Co może stać się z ceną tego surowca

Goldman Sachs wyraził swoje zaniepokojenie nagłym wzrostem spekulacji na kontraktach rudy żelaza w Chinach. Zauważając, że dzienne wolumeny bywają wyższe od poziomu rocznego importu.

 

Wzrost handlu na kontraktach terminowych był jednym z czynników, które doprowadziły do spadku cen, jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu analityków Matthewa Rossa i Jie Ma. Według nich wolumen handlu kontraktami na rudy żelaza na Dalian Commodity Exchange wzrósł o ponad 400% w ciągu ostatniego roku.

 

„Chociaż zwiększenie inwestycji w środki trwałe w Chinach doprowadziło do wzrostu zapotrzebowania na stal, a pewnego rodzaju zaburzenia w wydobyciu mogły także uzasadniać istotny skok cen, to czynnikiem, który najbardziej oddziałuje na rynek jest obecnie spekulacja na chińskim rynku kontraktów terminowych.”- piszą.

 

Notowania rudy żelaza dynamicznie rosną w 2016 roku, ustanawiając miesiąc w miesiąc nowe rekordy, wspierane handlem spekulacyjnym na kontraktach terminowych w Chinach. Doprowadziło to do wprowadzenia na terenie Azji zaostrzeń dotyczących handlu kontraktami.

 

Wolumen przewyższył chiński import

 

Były dwa dni w ciągu ostatniego miesiąca, w których wolumen na kontraktach terminowych na rudę żelaza był większy, niż całkowity roczny import tego surowca w Chinach w 2015 roku, wynoszący 950 milionów ton”- napisali analitycy w raporcie. Aby zmniejszyć handel giełda w Dalian podwyższyła wymagany depozyt oraz opłaty transakcyjne.

 

Kontrakty terminowe na rudę żelaza zyskały 40% na giełdzie w Dalian, uwzględniając w tym wzrost o 16% z ubiegłego tygodnia.

 

Skutki ostrzejszych regulacji

 

Najbardziej płynny dotąd kontrakt stracił 4,4% swojej wartości, po wprowadzeniu podwójnej opłaty transakcyjnej. Cena na rynku spot, używana przez inwestorów jako benchmark (punkt odniesienia), wyniosła 66.07$, zyskując 52% w tym roku, według danych z Metal Bulletin Ltd.

 

Pozostałe surowce również traciły na wartości, po dokonanych zmianach w Chinach. Kontrakty terminowe na węgiel koksujący notowane w Dalian zniwelowały wcześniejsze zyski i osiągnęły stratę na poziomie 5%, przy cenie 120$ za tonę. Jednak jest to i tak cena wyższa o 38% w porównaniu do ustanowionych w listopadzie minimów.

 

Wyższe opłaty są częścią planu, który ma ograniczyć nadmierną spekulację, poinformowała w poniedziałek giełda w Dalian. Dodając również, że zwiększono nadzór i nie wyklucza się wprowadzenia bardziej rygorystycznych środków w razie potrzeby.

 

Goldman Sachs poinformował w wydanym w ostatnim tygodniu raporcie, że ma niedźwiedzie nastawienie do rynku rudy żelaza, ponieważ spodziewa się powrotu globalnej nadpodaży wynikającej ze zwiększonej wydajności kopalń. Obecny trend jest zdaniem nowojorskiego banku nie do utrzymania, a prognozowana cena ma wynieść 35$ do końca 2016 roku.


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk