• Odbierz prezent
Godziny handlu kontraktami terminowymi na giełdzie. Faza przed otwarciem, sesja właściwa, ostatni fixing, dogrywka

Jeśli chcesz spekulować na giełdzie z wykorzystaniem kontraktów terminowych (i zresztą nie tylko), musisz wiedzieć jak zorganizowana jest sesja giełdowa. 


Partnerem cyklu na temat kontraktów terminowych jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych partner kursu Inwestora Giełdowego


 

 

 

Kiedy możemy handlować akcjami na giełdzie? Godziny handlu na GPW, fazy sesji giełdowej

Zakupy w sklepach stacjonarnych robimy rzadziej niż przed pandemią, ale wydajemy jednorazowo większe kwoty– tak wynika z analizy wydatków kartowych klientów Santander Bank Polska. Trend ten dotyczy między innymi zakupów w sklepach z meblaZaczynamy kolejny, jedenasty odcinek naszej serii Z dźwignią na GPW, która jest pierwszym kompletnym i całkowicie darmowym kursem poświęconym kontraktom terminowym, którzy przygotowujemy dla Was we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych. Dzisiejszy odcinek może niektórym z Was może wydawać się banalny, ponieważ dotyczy godzin handlu kontraktami futures na giełdzie w Warszawie. Mimo tego, że temat nie wydaje się jakoś specjalnie wymagający, to warto wiedzieć jak wyglądają fazy sesji handlowej dla kontraktów terminowych, szczególnie jeśli dotychczas mieliśmy do czynienia głównie z akcjami.

Zanim zacznę, muszę jeszcze przypomnieć o tym, że kontrakty terminowe są instrumentami lewarowanymi, a co za tym idzie cechują się wysoką zmiennością i dużym ryzykiem inwestycyjnym. A to zaś sprawia, że nie jest to instrument odpowiedni dla każdego uczestnika rynku, o czym musisz pamiętać.

Jeśli chodzi o sesje handlowe na GPW, to odbywają się one od poniedziałku do piątku, pomijając oczywiście dni wolne od pracy. 

Jak to wygląda w przypadku rynku akcyjnego? 

Właściwy obrót akcjami, certyfikatami inwestycyjnymi i funduszami notowanymi na giełdzie odbywa się przez osiem godzin - od 9:00 do 17:00. To jest tak zwana sesja właściwa albo też faza notowań ciągłych. Wtedy bez ograniczeń możemy składać zlecenia i modyfikować nasze transakcje, a także w czasie rzeczywistym śledzić zmiany cen instrumentów (po zalogowaniu na nasze konto maklerskie, ponieważ w ogólnodostępnych serwisach notowania akcji mają 15 minutowe opóźnienie). Faza przed otwarciem sesji trwa od 8:30 do 9:00, a tzw. dogrywka to pięciominutowe okno do składania zleceń po ostatniej cenie transakcji z godziny 17:00 - więcej na ten temat dowiesz się z dziewiątego odcinka Kursu Akcji na naszym kanale

 

Kontrakty terminowe na akcje, w jakich godzinach handel? Jak działa faza przed otwarciem, dogrywka?

Skoro już mniej więcej wiesz jak zorganizowany jest handel na rynku akcyjnym, to teraz przejdę do rynku terminowego, którego sesja wygląda podobnie, ale nie identycznie.

Zacznijmy od tego, że w przypadku kontraktów terminowych faza przed otwarciem rynku jest o połowę krótsza niż przy akcjach i certyfikatach - trwa dokładnie 15 minut, ale rozpoczyna się o tej samej godzinie - 8:30. W ciągu kwadransa fazy przed otwarciem można wystawiać pozycje długie i krótkie, ale nie są one jeszcze wypuszczane na rynek, natomiast wpływają na tzw. TKO, czyli teoretyczny kurs otwarcia. Jest to szacunkowy kurs otwarcia notowań dla wybranej serii danego futuresa, który może różnić się od wyceny instrumentu bazowego (np. akcji spółki CD Projekt dla FCDR). O godz. 8:45 faza przed otwarciem się kończy i zaczyna się faza notowań ciągłych, która - podobnie jak w przypadku akcji kończy się o 17:00. No ale ktoś mógłby słusznie zauważyć - jak to możliwe, że regularny handel futuresami zaczyna się na 15 minut przed startem rynku akcyjnego, a przecież zarówno kontrakty terminowe na akcje, jak i indeksy bazują właśnie na rynku akcyjnym? Te 15 minut od 9:45 to właśnie moment, w którym rynek kasowy jest zamknięty, a terminowy już działa i można otwierać na nim pozycje i choć może się to wydawać dziwne, to właśnie tak jest. W tym czasie jednak uczestnicy rynku akcyjnego wprawdzie nie są w stanie wypuścić transakcji na rynek, ale mogą wpływać na TKO dla danej spółki.

O godz. 17:00, zarówno dla akcji, jak i kontraktów terminowych następuje zamknięcie sesji (ostatnie dziesięć minut, od 16:50 to tzw. faza przed zamknięciem, na której można często zaobserwować wzmożony obrót). Ale to jeszcze nie koniec, bo istnieje również faza ostatnia - czyli dogrywka. Jest to 5 minut, w trakcie których można otwierać pozycje krótkie i długie, ale tylko i wyłącznie po cenie zamknięcia sesji, czyli cenie ostatniej zrealizowanej transakcji przed godz. 17:00. 

 

Codzienne rozliczenie pozycji na kontrakcie futures przez KDPW

O 17:05 dogrywka dobiega końca, a my tracimy możliwość zajmowania jakichkolwiek pozycji, aż do kolejnej sesji handlowej. Dziesięć minut później (o 17:15) KDPW rozlicza nasze transakcje na kontraktach terminowych - w przypadku, w którym nasz depozyt zabezpieczający spadnie poniżej wymaganego poziomu, otrzymamy wezwanie do jego uzupełnienia (margin call) od naszego domu maklerskiego. Mamy czas na spełnienie wymagań depozytowych do godz. 8:00 na kolejnej sesji, a jeśli tego nie zrobimy, to nasza pozycja zostanie zamknięta po cenie rozliczeniowej z poprzedniej sesji.

 

Wygaśnięcie kontraktu 

Warto jeszcze wspomnieć o rozliczeniu wygasającego kontraktu, które wygląda trochę inaczej. Jak wiesz z poprzedniego odcinka, futuresy na indeksy i akcje są notowane w czterech różnych seriach, wygasających w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. Dzień wygaśnięcia to zawsze trzeci piątek miesiąca, a jeśli w tym terminie nie ma sesji giełdowej, to do wygaśnięcia dochodzi na sesji w ostatnim dniu handlowym przed trzecim piątkiem. No ale żeby w dniu wygaśnięcia zapobiec manipulacjom cenowym, kontrakt rozliczany jest nie na podstawie ceny ostatniej transakcji przed zamknięciem sesji, ale na podstawie średniej arytmetycznej z ostatniej godziny notowań ciągłych oraz wartości instrumentu bazowego ustalonej na zamknięcie sesji giełdowej, po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych z tych wartości.

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk