• Odbierz prezent
Główne rynki giełdowe pod kreską, zasłużona realizacja zysków na GPW
fot. freepik.com

Główne rynki w Europie otwierały się w środę pod kreską, ale z różnym powodzeniem próbowały w ciągu dnia wygenerować odbicie – popyt od samego początku miał przewagę w Paryżu i Frankfurcie, CAC40 i DAX zyskały finalnie odpowiednio 0,75% oraz 0,68%, wyróżniając się na tle Londynu (wzrost FTSE 100 o 0,16%), a tym bardziej Mediolanu i Madrytu, gdzie notowano spadki o 0,12% oraz 0,61%. Dzień został zdominowany danymi o inflacji. Finalny odczyt CPI w Niemczech wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 4,1% r/r, w USA mieliśmy kolejną, choć tym razem niewielką niespodziankę – CPI wzrosło do 5,4% r/r przy konsensusie i sierpniowym odczycie niższym o 0,1 pp.

Na GPW w końcu doszło do zasłużonej realizacji zysków – WIG20 spadł o 0,83%, mWIG40 o 0,07%, a sWIG80 o 0,32%

Choć na minusach znajdowała się większość liderów wzrostów w ostatnich dniach (z wyjątkiem LPP, które zyskało kolejne 2,95%, ustępując tylko Asseco), a najważniejsze w głównym indeksie PKO traciło 2,32%, największą ujemną kontrybucję i tak wniosło do niego Allegro, które spadkiem o 5,50% dotarło już niemal do majowych minimów i stoi przed testem wsparcia na poziomie 50 zł. Źródłem obaw co do przyszłości polskiego czempiona e-commerce jest wejście Amazon Prime do Polski. Oferta, dzięki której klienci wraz z darmową przesyłką i zwrotami z Amazona otrzymują także dostęp do coraz bardziej konkurencyjnego dla Netflixa serwisu streamingowego i gier, zapewne poważnie zwiększy popularność giganta w Polsce.

S&P500 wzrosło wczoraj o 0,30%, a NASDAQ o 0,73%

„Minutki” Fed potwierdziły, że Rezerwa Federalna zacznie zmniejszać skalę QE w listopadzie lub grudniu i będzie chciała zakończyć program w pierwszym półroczu 2022 r. Choć dyskusja wydaje się potwierdzać, że rosnąca ilość członków FOMC ma obawy co do tymczasowości inflacji, reakcja rynku akcji i długu była spokojna – krzywa amerykańskich obligacji skarbowych kontynuowała wypłaszczenie, rentowność 10-latek spadła do poziomu 1,54%. Warto zauważyć także, że dzień zakończył się silnym osłabieniem dolara, którego poważnym beneficjentem było m.in. złoto, rosnące z 1760 $/ou. do 1795 $/ou. Bardzo mocno drożała także miedź.

Giełdy azjatyckie i kontrakty futures sugerują dziś pozytywny początek dnia, czemu może sprzyjać rozpoczynający się za oceanem sezon wynikowy

Warto zwrócić jednak uwagę, że JP Morgan z dużym komfortem pobił jednak wczoraj konsensus oczekiwań co do zysków (3,74$ na akcję vs. oczekiwania 3$ na akcję), a jego notowania i tak wyraźnie spadały. Dziś poznamy wyniki m.in. Citigroup, Morgan Stanley, Bank of America i Wells Fargo, czyli całej pozostałej czołówki sektora bankowego poza Goldman Sachs.

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk