• Odbierz prezent
Główne pary walutowe (dolar EURUSD, frank EURCHF, funt EURGBP) - wariują, w szczególności amerykańska waluta mocno rośnie! Prognozy i analiza
fot. Główne pary walutowe (dolar EURUSD, frank EURCHF, funt EURGBP) - wariują!

W ubiegłym tygodniu kurs €/US kontynuował spadek, przejściowo docierając poniżej 1,04. Wsparciem dla amerykańskiej waluty pozostały oczekiwania na 75pb podwyżki Fed na najbliższym posiedzeniu, podczas gdy w Europie oczekiwania na podwyżki przesłaniają obawy o dostawy rosyjskiego gazu i ewentualną recesją jaką może wywołać ich brak. Jeszcze w piątek para wróciła jednak ponad ten poziom. Zaważyło na tym połączenie słabszych danych z USA (ISM) i wyższej inflacji ze strefy euro.

Zobacz także: Totalny odpływ z PLN postępuje, a kursy euro i dolara łamią kolejne granice

 

amerykańskie i niemieckie obligacje

 

W tym tygodniu para €/US$ najprawdopodobniej znów przetestuje ostatnie dołki poniżej 1,04 lub nawet je pogłębi. Oczekujemy, że publikowane w tym tygodniu dane z rynku pracy w USA (payrolls) będą wystarczająco mocne aby wspierać scenariusz 75pb podwyżki stóp Fed pod koniec miesiąca. W tym samym kierunku powinny oddziaływać też minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Prognozy walutowe FOREX

 

W drugiej połowie miesiąca spodziewamy się jednak powrotu pary do 1,05 lub wyżej. Pojawia się coraz więcej głosów, że EBC w lipcu podniesie swoje stopy nawet o 50pb, a nie tylko 25pb. Wprowadzane narzędzia ograniczające wpływ podwyżek stóp na spready kredytowe państw peryferyjnych strefy teoretycznie euro dają też więcej miejsca na wzrost stóp w Europie w skali całego cyklu. Jednocześnie przybliża się wyceniany przez rynek moment obniżek stóp Fed. Dlatego pod koniec kwartału kurs €/US$ powinien wrócić do 1,07 lub wyżej.

Zobacz także: Sprawdź, po ile dziś jeden frank, rubel, funt, dolar, korona, forint, jen, euro

 

Główne pary walutowe - wykresy

 

Modele relative value

 

Modele relative value oceniają bieżące odchylenie zmiennych rynkowych od ich teoretycznych wartości wyliczonych na podstawie innych zmiennych rynkowych.

Niedowartościowanie złotego wobec euro według naszych szacunków pozostaje wysokie. Rosnące oczekiwania na wzrost stóp procentowych w Polsce uzasadniają dalsze umocnienie złotego wobec wspólnej waluty. Problemem jest niepewność geopolityczna oraz przedłużający się konflikt wokół KPO. Dodatkowo problemem jest niespójna polityka fiskalna i monetarna w kraju. Modele sugerują też pole do zawężenia asset swapów, choć same rentowności obligacji mają ciągle przestrzeń do wzrostu.

modele relative value - kurs złotego

Zobacz także: Kurs euro (EUR) do franka (CHF) tąpnął

 


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk