• Odbierz prezent
Główne indeksy GPW konsekwentnie w dół. Inwestorzy ograniczają ryzyko przed weekendem

Ostatnia sesja w tygodniu zapowiadała się dość mgliście w związku z doniesieniami o nagłym skoku infekcji koronawirusem nie tylko w Chinach, ale i w innych częściach Azji, przede wszystkim w Japonii i Korei Południowej.

Rozwój epidemii koronawirusa

 

W chińskiej prowincji Hubei liczba nowych zakażeń wyniosła 631, podczas gdy dzień wcześniej mówiono o 411 przypadkach. W całej prowincji liczba zakażeń wyniosła 62.442, A w całych Chinach chorych jest ponad 75 400 osób. W krajach regionu, 200 nowych przypadków zarejestrowano w Korei Południowej, a w Japonii i Singapurze ponad 80. Spełnia się tym samym najgorsza prognoza analityków zakładająca dłuższy i bardziej dotkliwy wpływ epidemii na gospodarkę i światowy PKB niż zakładano wcześniej.

Odczyty PMI

Na początku dnia poznaliśmy odczyty PMI ze strefy euro, które okazały się lepsze od szacunków analityków. PMI za luty w przemyśle wyniósł 49,1 pkt. vs 47,4 prognozowane, a w usługach 52,8 pkt. vs 52,3. Tym samym pierwsza połowa dnia na europejskich giełdach nie wyglądała tak źle. Niestety po odczytach amerykańskich odpowiedników europejskich wskaźników, na rynkach zagościł czerwony kolor. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 50,8 vs oczekiwane 51,5, a dla usług 49,4 vs. 53. Analitycy zwracają głównie uwagę na spadek tego ostatniego, spowodowany najprawdopodobniej pogorszeniem sentymentu w transporcie i turystyce.

Notowania giełdowe

Pogorszenie nastrojów miało oczywisty wpływ na notowania przy Książęcej. W ślad za rynkami bazowymi główne indeksy GPW rosły do godziny 14, po czym zaczęły konsekwentnie spadać, aż do zamknięcia dnia. Ostatecznie WIG stracił 0,47%, WIG20 0,54%, mWIG40 0,86%, a sWIG80 0,66%. Spośród największych spółek, najmocniej stracił Play (-1,97%), bez informacji, za to z pogarszająca się sytuacją od strony analizy technicznej. Drugą najgorsza spółką okazał się KGHM (-1,5%), rozprzestrzenianie się koronawirusa będzie miało wpływ na wyniki sprzedaży spółki. Po drugiej stronie znalazły się, mocno spadające ostatnio, akcje energetycznych spółek skarbu państwa. Kurs PGE wzrósł o 1,11%, Tauronu o 0,75%, a Enea (mWIG40) o 1,76%. Po pozytywów tej sesji, należy również zaliczyć historycznie rekordową cenę spółki CDR, 331 zł.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk